2023: niespodziewany koniec niepogody?

PATRONAT Ubiegły rok był niezwykle surowy dla naszego rynku nieruchomości mieszkaniowych, makroekonomiczne prognozy mogły też nastrajać ponuro deweloperów i najemców biurowych. Pierwsze kwartały 2023 roku przyniosły jednak wiele powodów do optymizmu niemal całej naszej branży real estate. Czy to początek nowego, trwałego trendu? O tym spróbują zawyrokować uczestnicy 13. edycji konferencji Forum Rynku Nieruchomości, która już za miesiąc odbędzie się w sopockim hotelu Sheraton.

Rodzima mieszkaniówka wchodziła w 2023 rok w minorowych nastrojach. Według agencji doradczej JLL, w 2022 r. sprzedaż lokali spadła aż o 50 proc., co cofało nasz rynek do poziomów notowanych ostatnio w 2013 r. Przyczyną takiego stanu rzeczy były oczywiście podwyżki stóp procentowych, wskutek których zdolność kredytowa Polaków znacznie się skurczyła i wielu z potencjalnych nabywców, posiłkujących się finansowaniem bankowym, musiało zrezygnować ze swoich planów. Kolejnym istotnym czynnikiem pozostawały wysokie ceny mieszkań, które mimo spadku popytu utrzymywały tendencję wzrostową przez drożejące materiały budowlane, generalne wykonawstwo i surowce energetyczne. Przy ograniczonym popycie i wysokich kosztach realizacji duża część deweloperów zdecydowała się na zamrożenie nowych inwestycji i grę na przeczekanie.

Wszystko wskazuje na to, że moment rynkowego odbicia nadejdzie szybciej, niż wszyscy się spodziewali. Już w I kwartale 2023 r. sprzedaż mieszkań była aż o 34 proc. wyższa niż w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. Nabywcom w sukurs przyszła Komisja Nadzoru Finansowego, która złagodziła nieco zapisy znowelizowanej rekomendacji S. Kolejnym impulsem stymulującym rynek będzie na pewno wejście w życie 1 lipca rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie”, którego częścią jest „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” o stałym, gwarantowanym przez państwo niskim oprocentowaniu.  Przy ożywionym popycie i utrzymującej się niskiej podaży każdy scenariusz inny niż powrót na ścieżkę wzrostów cen mieszkań byłby sporą niespodzianką.

Niska podaż nowych projektów to zjawisko, które obserwujemy również na rynku nieruchomości biurowych. Jego podłoże jest jednak zupełnie inne – przez pandemiczne ograniczenia w latach 2020-2021 deweloperzy wstrzymali się z realizacją nowych biurowców, aby sprawdzić, jakie długofalowe skutki dla branży będzie miało wymuszone upowszechnienie się modelu pracy zdalnej. Dziś już wiemy, że wolimy raczej pracować z biur (choć 1-2 dwa dni robocze w domu to dość pożądane rozwiązanie), ale luki podażowej, jaka przypadnie na lata 2023-24, nie da się już zasypać. W Warszawie w pierwszym kwartale br. nie oddano do użytku ani jednego nowego obiektu biurowego!

Powrót popytu na mieszkania czy długofalowe skutki luki podażowej w sektorze biurowym to tylko niektóre z tematów, o których najlepsi eksperci będą dyskutować podczas 13. edycji konferencji Forum Rynku Nieruchomości. To cykliczne święto krajowej branży real estate, które co roku przywabia do sopockiego hotelu Sheraton setki najważniejszych rynkowych graczy, w tym roku odbędzie się w dniach 19-20 czerwca. Organizator, firma Nowy Adres, jak zwykle przygotował ciekawy program merytoryczny, skupiający się na najbardziej palących problemach rynku i ich możliwych rozwiązaniach. Niezwykle ciekawie zapowiada się debata pod wszystko mówiącym tytułem „Deweloperzy: namolni petenci czy faktyczni kreatorzy miast?”, w której wezmą udział prof. Agata Twardoch z Politechniki Śląskiej, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Grzegorz Kiełpsz, Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Pustelnik. Nad możliwymi scenariuszami rozwoju sytuacji w naszej rodzimej mieszkaniówce będą się zastanawiać najbardziej uznani branżowi analitycy: dr Adam Czerniak (SGH), Kazimierz Kirejczyk (JLL), Katarzyna Kuniewicz (Otodom Analytics), dr Jacek Furga (Centrum AMRON i Związek Banków Polskich), prof. Jacek Łaszek (NBP) i Marek Wielgo (RynekPierwotny.pl). Szczególnej uwadze uczestników polecamy również odbywający się pod auspicjami ThinkCo panel dyskusyjny poświęcony rynkowi najmu mieszkaniowego oraz instytucjonalnego (PRS), którego do niedawna świetlane perspektywy rozwoju przyćmiły ostatnio rządowe plany opodatkowania pakietowych zakupów mieszkań.

Równie ciekawie zapowiada się część programu przeznaczona dla uczestników rynku biurowego. Reprezentanci takich firm jak JLL, Savills, Sweco czy Hansberry Tomkiel pochylą się nad szkodliwością coraz powszechniejszego w naszych realiach zjawiska greenwashingu, czyli ubierania działań nieistotnych lub po prostu pozorowanych w szaty pieczołowitej dbałości o środowisko naturalne. Deweloperzy (Skanska, Torus) i operatorzy tzw. biur elastycznych (New Work, Brain Embassy) spróbują natomiast wyjaśnić ich niezwykłą odporność na sztormy, jakie niedawno przetoczyły się nad rodzimą „biurówką”. Być może tego typu powierzchnie już niedługo staną się standardem, coraz śmielej wypierającym klasyczne biura z nowoczesnych obiektów.

13. edycję Forum Rynku Nieruchomości w Sopocie Patronatem Honorowym objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Polski Związek Firm Deweloperskich, IFMA Polska, Polska Federacja Rynku Nieruchomości, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Wielkopolskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Związek Banków Polskich. Głównym Sponsorem wydarzenia jest portal Nieruchomosci-online.pl, Złotymi Sponsorami są: Orlen, Rednet Property Group i Tabelaofert.pl, Srebrnymi: Deer Design, Hormann, Ina Management, LafHome, mFinanse, NDI Development, Property Group i YIT, Brązowymi: Accace Advisory, KONE, Napollo, Nieruchomości Orange, SIM Property, TM Real Estate Group, Unihouse, Upper Finance Group, YSLAB i Grupa Żabka. Miastem Partnerskim FRN 23 jest Jelenia Góra. Partnerami Merytorycznymi są EY, MAT, Otodom i Sander, Partnerami Wspierającymi: ThinkCo i agencja R360, Partnerem Technologicznym – 3D Estate, Partnerem Bankietu – Premium Yachting, a Patronem Medialnym – Property Insider.

Firma Nowy Adres, należące do Grupy MTP, to jeden z najstarszych i najbardziej doświadczonych organizatorów targów i konferencji polskiego rynku nieruchomości. W swoim portfolio firma ma tak uznane cykle jak „Polski Rynek Mieszkaniowy” (13 edycji), „Biurowce w Polsce” (12 edycji), „Forum Rynku Nieruchomości” (12 edycji). Najnowszym projektem konferencyjnym Nowego Adresu jest Polish Real Estate Summit – dwudniowe wydarzenie, które w tym roku odbędzie się już po raz trzeci (23 i 24 listopada w Zakopanem), a które koncentruje się na zagadnieniach rynku mieszkaniowego i biurowego. Znakiem firmowym konferencji Nowego Adresu – poza mocnymi merytorycznie, dobrze obsadzonymi programami – jest system Match Maker, aplikacja umożliwiająca uczestnikom umawianie się na spotkania biznesowe podczas wydarzeń.

Więcej informacji o konferencji, bilety, sylwetki ekspertów i szczegółowy program: www.frn.pl

Property Insider jest patronem medialnym konferencji Forum Rynku Nieruchomości 2023 

Udostępnij artykuł
Napisane przez