Minione 12 miesięcy upłynęło pod znakiem dynamicznych zmian na rynku nieruchomości, co było szczególnie widoczne w sektorze mieszkaniowym. Brak deklarowanego w kampanii wyborczej programu wspierającego nabywców w zaciąganiu kredytów hipotecznych wpłynął na popyt w segmencie popularnym i spowodował istotny spadek liczby zawieranych transakcji.
W zależności od miasta wolumen ten zmniejszył się o od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent. Spadek liczby sprzedanych mieszkań nie wpłynął jednak mocno na ceny mieszkań, które nadal nieznacznie rosną – jest to jednak wzrost o charakterze inflacyjnym.
Pomimo wymagającego otoczenia rynkowego w Yareal Polska możemy zaliczyć 2024 rok do udanych. Cele sprzedażowe na rynku warszawskim w 2024 r. zrealizowaliśmy z drobnymi korektami, wynikającymi głównie z ograniczonej oferty związanej z późniejszym wprowadzeniem przez nas projektów do sprzedaży. Segment mieszkań o podwyższonym standardzie, w którym się specjalizujemy, ma nabywców dysponujących własnymi środkami, w mniejszym stopniu zależnych od finansowania bankowego. Patrząc z kolei na wielkość powierzchni sprzedawanych lokali, która wynosi powyżej 60 mkw., wyraźnie widzimy, że nabywcami w znakomitej większości będą ich końcowi użytkownicy. Również na rynku trójmiejskim odnotowaliśmy dobre wyniki. Z sukcesem zakończyliśmy projekt Rezydencja Plac Kaszubski, którym zadebiutowaliśmy w Gdyni, a obecnie kontynuujemy realizację osiedla apartamentowego Odea Park z widokiem na Gdańsk, które będzie w całości gotowe na wiosnę 2025 r.
Jednocześnie stale poszukujemy możliwości realizacji kolejnych projektów. Wysoko cenimy procedurę ULIM [tzw. lex deweloper – przyp. red.], która mimo że bardzo wymagająca i czasochłonna, dzięki swojej transparentności jest pożyteczna zarówno dla nas, jak i dla miasta oraz społeczności lokalnych. Doskonale obrazuje to przykład inwestycji przy ul. Mickiewicza na warszawskim Żoliborzu, którą obecnie przygotowujemy. Kontynuujemy także prace nad innymi projektami w tej formule, przygotowując się równocześnie do płynnego przejścia w nadchodzące po ULIM rozwiązanie w postaci ZPI. Na 2025 r. mamy zabezpieczone realizacje projektów w interesujących lokalizacjach i w różnych segmentach rynku.
Intensywnie działamy na rynku biurowym
W 2024 r. oddaliśmy do użytkowania i zrefinansowaliśmy ostatni etap naszego sztandarowego projektu Lixa. Sukcesywnie i zgodnie z oczekiwaniami kontynuujemy proces jego komercjalizacji – jesteśmy dumni z miksu najemców i faktu, że nasza inwestycja jest wybierana przez liderów w swoich branżach. Na rynku kapitałowym obserwujemy powolne odbicie, śledzimy też pojawiające się pojedyncze interesujące transakcje nabycia biurowców w najlepszych lokalizacjach. Jednocześnie jako Yareal Polska uruchomiliśmy linię biznesową Asset Management (AM), aby maksymalizować wartość naszych aktywów pod kątem użytkowym z myślą o naszych najemcach oraz pod kątem kapitałowym.
Oprócz powierzchni biurowych w naszych projektach mamy także autorskie komponenty retailowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Z sukcesem skomercjalizowaliśmy koncept Lixa City Gardens, a obecnie kontynuujemy wprowadzanie nowych najemców handlowo-usługowych do Soho by Yareal. Jest to doskonały przykład miastotwórczego projektu mixed-use – na warszawskim Kamionku przygotowujemy ponad 11 tys. mkw. powierzchni wypełnionej m.in. różnego rodzaju usługami czy konceptami gastronomicznymi.
Dobre widoki na rok 2025
Według mnie 2025 rok zapowiada się pozytywnie dla rynku nieruchomości – uważam, że sytuacja w poszczególnych sektorach się nie pogorszy. Rynek mieszkaniowy pomimo braku programu wsparcia i nieustannych wizji krachu świetnie sobie poradził, co stanowi dla nas pewnego rodzaju benchmark dla czasów, kiedy popyt jest pod presją. Stopy procentowe w Polsce nadal będą wysokie, gdyż taka też będzie inflacja – nie spodziewamy się więc radykalnej poprawy sytuacji w kredytach. Z drugiej strony fundamenty popytu niezmiennie pozostają wysokie.
W sektorach biurowym (projekty core) i retailowym stawki najmu będą najprawdopodobniej nadal wzrastały m.in. ze względu na ograniczoną podaż oraz powrót pracowników do biur. Jeśli chodzi o naszą firmę, najbliższe 12 miesięcy upłynie w Yareal pod znakiem intensywnych działań. Uruchomimy nowe projekty mieszkaniowe – stanowiące zarówno kontynuację już realizowanych, jak i projekty pod zupełnie nowymi adresami. Będziemy także dalej rozwijali Asset Management, gdyż przychody z najmu stanowią już znaczną pozycję w naszym budżecie. Chcemy aktywnie działać w tym obszarze. W 2025 r. będziemy również kontynuowali naszą strategię związaną ze zrównoważonym rozwojem i ESG – który bez wątpienia stanowi naszą przewagę konkurencyjną. Intensywnie przygotowujemy się również do raportowania obowiązkowego ESG, równolegle wdrażając w naszych projektach kolejne rozwiązania prośrodowiskowe i proklienckie. Na początek 2025 r. zaplanowaliśmy także zmiany struktury organizacyjnej – od stycznia nasza spółka matka Yareal Polska Holding funkcjonuje jako spółka akcyjna.
Jacek Zengteler, prezes Yareal Polska