686 mln obrotu na rynku inwestycyjnym w Polsce

Jak wynika z raportu „Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce Raport Q1 2025” firmy Avison Young wartość 35 odnotowanych w tym okresie transakcji inwestycyjnych wyniosła 686 mln euro, 64 proc. więcej niż rok wcześniej. Płynność rynku wzrosła o 46 proc., a głównymi motorami aktywności były transakcje w sektorze handlowym – zwłaszcza parki handlowe – oraz starsze biurowce.

Mimo dominacji mniejszych transakcji cztery z nich przekroczyły próg 50 mln euro. Polscy inwestorzy odpowiadali za 17 proc. obrotu. Sektor magazynowy wygenerował 29 proc. obrotu i zanotował pięć dużych transakcji o łącznej wartości 202 mln euro. Zrealizowano je głównie w aglomeracjach trójmiejskiej i warszawskiej. Największą była sprzedaż portfela GLP do Ares Management. Utrzymujące się zainteresowanie tym segmentem świadczy o jego odporności, a także o atrakcyjności Polski jako lokalizacji dla strategii nearshoringu. Rośnie liczba due diligence realizowanych dla obiektów magazynowych, co zapowiada dalszy wzrost aktywności.

W omawianym okresie w sektorze handlowym zrealizowano 14 transakcji o wartości 189 mln euro, z czego 56 proc. przypadło na parki handlowe (6 transakcji). Największe z nich to zakup Power Park Olsztyn przez BIG Shopping Centers i Comfy Park Bielik przez Newgate Investment. Coraz większy udział mają nieruchomości położone poza głównymi miastami (⅓ wartości transakcji), jak np. trzy centra handlowe Plaza Center na Śląsku, nabyte przez Focus Estate Fund. Inne sprzedane w I kw. istotne obiekty w tej kategorii to Galeria Świdnicka czy Pasaż Świętokrzyski.

W pierwszych trzech miesiącach br. w segmencie biurowym zawarto 12 transakcji o łącznej wartości 176 mln euro. Największą z nich było nabycie Wroniej 31 w Warszawie przez Uniqa Real Estate – jedyna transakcja typu core. Ponad 60 proc. inwestycji miało charakter value-add lub oportunistyczny. Chociaż 8 z 12 transakcji miało miejsce na rynkach regionalnych, ich łączny wolumen stanowił nieco ponad 40 proc. całkowitego obrotu sektora. Eksperci informują także o kilku transakcjach, które mają zostać sfinalizowane w najbliższej przyszłości.

Po rekordowym 2024 r. z 12 transakcjami o łącznej wartości 344 mln euro I kwartał br. w sektorze PRS przyniósł trzy transakcje mieszkaniowe o łącznej wartości ponad 100 mln euro. Największą z nich był projekt PRS Metro Szwedzka przejęty przez AFI Europe. NREP sfinalizował zakup inwestycji typu co-living Nad Stawem, a Xior Student Housing nabył projekt PRS w Warszawie od Syrena Real Estate. Na rynku pojawił się także nowy gracz – Polski Holding Nieruchomości – który planuje przekształcenie własnych pustostanów na około 800 mieszkań PRS do 2030 r. Rosnące zainteresowanie dotyczy również konwersji starszych biurowców w mieszkania – zwłaszcza te w dobrze skomunikowanych lokalizacjach mają wysoki potencjał adaptacyjny.

Według ekspertów Avison Young Polska pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w regionie. Rośnie aktywność funduszy REIT i SCPI, a inwestorzy koncentrują się na jakościowych aktywach spełniających kryteria ESG bądź takich z potencjałem zmiany funkcji. Spodziewane obniżki stóp procentowych mogą zredukować rozbieżności cenowe pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Transformacja w kierunku zeroemisyjności będzie miała coraz większe znaczenie zarówno dla deweloperów, jak i instytucji finansujących inwestycje.

 

fot. Pexels/borkography

Udostępnij artykuł
Napisane przez