Unikają hoteli, ale są i plany

Rentowność hoteli w Polsce spada – twierdzi Walter Herz, wskazując na rosnącą inflację, która sprawia, że koszty utrzymania obiektów rosną szybciej niż ceny usług hotelowych.

Dlatego inwestorzy nie szukają dziś okazji do akwizycji w sektorze dławionym przez drastycznie rosnące koszty, głównie energii, gazu i usług. Branża mierzy się z poważnym wzrostem cen gazu, którego cena skoczyła o ponad 300 proc., i energii elektrycznej, która w ciągu roku podrożała o około 200 proc. Wprawdzie rynek z optymizmem przyjął wprowadzoną niedawno przez rząd maksymalną taryfę na energię, która obowiązywać ma od grudnia br., ale inwestorzy od trzech lat mają trudności z pozyskaniem finansowania bankowego na inwestycje hotelowe, a dodatkowo przy obecnych stopach procentowych koszt finansowania jest bardzo duży. 

W Polsce funkcjonuje ponad 2,8 tys. skategoryzowanych hoteli, w tym 84 pięciogwiazdkowe, które oferują łącznie przeszło 222 tys. pokoi, podaje Walter Herz. Trudne warunki rynkowe nie oznaczają, że wszystkie plany inwestycyjne trafiły do szuflady. Dalszą ekspansję na polskim rynku zapowiada Radisson. W planach ma otwarcie sześciu nowych hoteli, w tym m.in. Radisson Resort & Suites Ustronie Morskie. W przeciągającej się budowie pozostaje również zlokalizowany nad morzem Hotel Gołębiewski w Pobierowie. W Gdyni Allenort Capital planuje zrealizować czterogwiazdkowy hotel, którego budowa ma się rozpocząć w 2023 r., a zakończyć za dwa lata. Zaś w pobliżu warszawskiego lotniska Chopina powstanie hotel Tribe Warsaw Airport w Forcie VII, który planują zrealizować firmy Atenor i Ennismore.

Spółka Rafin z kolei wygrała przetarg na przebudowę zabytkowego pałacu Hatzfeldów usytuowanego przy ul. Wita Stwosza we Wrocławiu, w którym powstać ma hotel sieci Marriott International pod marką Autograph Collection. Po dłuższej przerwie ruszyła także budowa hotelu Hilton Garden Inn w Radomiu, który ma być ukończony do końca 2023 r.

 

fot. cottonbro studio

Udostępnij artykuł
Napisane przez