Wzrost cen energii i materiałów budowlanych, a także sytuacja geopolityczna wyhamowały nowe inwestycje na rynku nieruchomości biurowych. Bardzo wyraźny spadek aktywności deweloperów widać na przykładzie Warszawy, gdzie powstaje najmniej biurowców od 10 lat.
W 2023 r. dostępność nowych biur będzie tu o 75 proc. niższa r./r. Tak duża luka podażowa ograniczy możliwości najmu nowej, dużo droższej powierzchni, dlatego najemcy będą się skłaniać ku renegocjacji dotychczasowych umów, co już obserwujemy.
Rynek wynajmu będzie nadal mierzył się z rosnącymi kosztami eksploatacji biur. Zależą one nie tylko od gwałtownych zwyżek stawek za energię, lecz także od cen usług. Firmy będą musiały szukać oszczędności, wprowadzając rozwiązania ograniczające i racjonalizujące zużycie energii w budynkach, np. optymalizowanie oświetlenia w częściach wspólnych, takich jak parkingi, garaże czy klatki schodowe.
Takie podejście wpisuje się w zyskujący na popularności trend dążenia do efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Coraz więcej firm określa własne strategie ESG i świadomie wybiera takie budynki biurowe, które się w nie wpisują. Dlatego najemcy będą postrzegać jako atrakcyjne obiekty projektowane, budowane i wyposażane z myślą o ochronie środowiska i powstrzymaniu zmian klimatycznych. A to oznacza, że coraz częściej będziemy negocjować dla naszych klientów zielone umowy najmu.
W 2023 roku będziemy się mierzyć z tymi wyzwaniami, kontynuując rozwój w największych polskich miastach, czyli w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i we Wrocławiu. Planujemy także powiększyć zespół o nowych ekspertów doświadczonych w doradztwie dla sektora biurowego i magazynowego.
Artur Sutor, CEO w ITRA Polska