W ubiegłym roku mimo dynamicznie zmieniającego się otoczenia rynkowego, wojny w Ukrainie i galopującej inflacji rynek magazynowy poradził sobie bardzo dobrze. Popyt nieco hamuje, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
Zwiększają się też rynkowe zasoby, nasza firma posiada aktualnie ponad 110 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej w budowie, której zdecydowana większość zabezpieczona jest umowami najmu. Niewątpliwie największe znaczenie w przyszłym, podobnie jak w tym roku będzie miała większa aktywność logistyków oraz produkcji w związku z rozwijającym się trendem nearshoringu, czyli relokowania swoich biznesów bliżej klientów w Europie.
Nearshoring to dla wielu firm aktualnie najbezpieczniejsza, po doświadczeniach z przerwanym w czasie pandemii łańcuchem dostaw, opcja. Kolejny perspektywiczny trend to oszczędności związane z rosnącymi cenami. Tutaj na czoło rozwiązań wysuwają się te z zakresu proptech, jak np. system monitoringu mediów w chmurze pozwalający na bieżąco śledzić konsumpcję energii czy gazu czy też już oczywiste dla większości rynku LED-y, które w porównaniu ze standardowym oświetleniem zużywają ponad 30 proc. mniej energii.
Na oszczędności wpływają też pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, ale również współpraca z przewidującym właścicielem parku. Przykładowo dla naszych klientów zakontraktowaliśmy ceny gazu i energii elektrycznej jeszcze w 2019 r. na lata 2021–2023, tym samym są one znacznie niższe od rynkowych, a nasi klienci mogą pozostać bardziej konkurencyjni. Co więcej – 100 proc. energii, z której korzystają firmy w naszych parkach w Polsce, pochodzi wyłącznie z wiatru i słońca.
Trendem, który może zyskiwać na sile także w 2023 r., będzie certyfikacja budynków magazynowych. Wszystkie nasze nowo oddane magazyny od 2022 r. otrzymały certyfikację BREEAM z oceną excellent. W ramach programu Odpowiedzialne Segro opierającego się m.in. na rozwoju uwzględniającym redukcję emisji dwutlenku węgla założyliśmy osiągnięcie zeroemisyjności do 2030 r., czyli 20 lat wcześniej, niż zapisano w wymogach UE.
Waldemar Witczak, dyrektor regionalny, Segro