Miniony rok nie był łatwy dla całego rynku nieruchomości biurowych. Rok 2023 również będzie pełen wyzwań, ale w drugiej połowie sytuacja na rynku biurowym powinna się już poprawić.
Dwucyfrowa inflacja, rosnące ceny materiałów budowlanych, w niektórych przypadkach nawet o 60–70 proc., galopujące podwyżki cen energii oraz wyższe koszty pracy przy jednoczesnym wzroście kosztu finansowania wskutek podwyżek stóp procentowych, do tego wojna w Ukrainie. W takich realiach makroekonomicznym przyszło nam funkcjonować. Jednak, jak się finalnie okazało, to wymagające otoczenie 2022 r. pozytywnie zweryfikowało obraną przez nas strategię działania.
Rok 2023 również będzie pełen wyzwań. Jesteśmy jednak silną i stabilną organizacją, mamy kapitał na realizację nowych inwestycji i przygotowujemy się do nich. Z rozpoczęciem zaczekamy jednak do momentu, w którym uznamy, że warunki rynkowe są sprzyjające. Choć w pierwszej połowie 2023 r. spodziewamy się jeszcze pogorszenia sytuacji na rynku nieruchomości biurowych, to w drugim półroczu powinna się ona poprawić.
Obserwujemy rosnące zainteresowanie najemców tematami ESG i wysokiej jakości powierzchniami biurowymi. Ze szczególną starannością podchodzimy do tworzenia wysokiej jakości i zrównoważonych biur – to stanowi o naszej przewadze konkurencyjnej. Notujemy także duży wzrost zainteresowania przestrzeniami typu flex prowadzonymi przez wyspecjalizowaną spółkę z Grupy Skanska, Business Link, i dlatego rozwijamy te przestrzenie w nowych lokalizacjach. Ostatnio Business Link otworzył drugie już biuro we Wrocławiu, w Centrum Południe.
Inwestorzy mają środki, dlatego nawet przy słabszym apetycie na inwestowanie w tej części Europy, ale przy bardzo dużej presji na projekty stworzone zgodnie z wartościami ESG, a także przy odpowiednim popycie i niskiej podaży rynek nieruchomości biurowych powinien odzyskać równowagę. Pracujemy już więc nad kilkoma transakcjami.
Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska i CEO spółki biurowej Skanski w Europie Środkowo-Wschodniej