Savills IM podsuwa myśl, że rok 2023, a zwłaszcza jego druga połowa, może stanowić doskonały punkt wejścia w kolejny cykl koniunkturalny.
Savills Investment Management zrealizował w 2022 r. transakcje na łączną wartość 3,9 mld euro (private equity i private debt) w ramach 120 transakcji na rynku nieruchomości w 14 krajach. W Europie sfinalizowano m.in. akwizycję nowo powstałego centrum logistycznego w Niemczech oraz zakup nowo powstałego obiektu typu mixed-use w Berlinie w imieniu jednego z dużych niemieckich ubezpieczycieli. W regionie Azji i Pacyfiku firma Savills IM sfinalizowała proces nabycia kilku nieruchomości, w tym m.in. portfela 13 budynków mieszkalnych o łącznej liczbie 576 lokali na wynajem w aglomeracji Tokio oraz w centrum Fukuoki.
W zarządzanych obiektach w Polsce firma wynajęła w 2022 r. 34,5 tys. mkw. powierzchni biurowej, 9,9 tys. mkw. powierzchni handlowej i 133,4 tys. mkw. magazynów. Według ekspertów firmy w najbliższym czasie (12 mies.) zwyżkować może sektor living, a zwłaszcza akademiki. Pozytywny sentyment obserwują oni również, jeśli chodzi o lekką produkcję, logistykę ostatniej mili, parki handlowe i supermarkety. Zdecydowanie negatywnie oceniają sentyment dotyczący parków biurowych i dużych centrów handlowych, zwłaszcza tych starszych.
– Mamy sytuację dużej niepewności w regionie CEE, co sprawia, że większość inwestorów będzie wstrzymywać decyzje do momentu stabilizacji stóp procentowych i wycen oraz poprawy prognoz gospodarczych. Spodziewamy się niższej płynności w okresie pierwszego – trzeciego kwartału br. Warto jednak podkreślić, że ryzyko związane z konfliktem w Ukrainie jest już wycenione przez rynki – mówi Piotr Trzciński, head of Poland, Savills Investment Management.
Zwraca on również uwagę, że ok. 90 mld euro długu zabezpieczonego nieruchomościami zapada w Europie między 2023 a 2027 r., a potencjalna luka finansowania to ok. 18 mld euro (20 proc.). Podkreślił również bardzo duże znaczenie zachowania płynności w projektach, co może być realizowane przez ograniczenie wydatków capex. Kiran Patel, global CIO and deputy global CEO, Savills IM, stwierdził natomiast, że rok 2023, a zwłaszcza jego druga połowa, może stanowić doskonały punkt wejścia w kolejny cykl koniunkturalny.