ESG idzie po swoje

Podczas spotkania poświęconego wynikom 20. edycji raportu „Emerging Trends in Real Estate Europe” z 2023 r., opublikowanego przez PwC i ULI, eksperci z branży deweloperskiej, finansowej, doradczej i prawnej zwrócili uwagę na to, że ESG wkracza do rzeczywistości nieruchomościowej z otwarta przyłbicą i zmieni jej obraz bardziej, niż niektórym może się wydawać. Ze szczegółami zainteresowani będą mogli zapoznać się m.in. w Cannes.

Era ESG zaczęła się kształtować 20 lat temu wraz z pracami nad raportem „Who Cares Wins” będącym wspólną inicjatywą instytucji finansowych poproszonych przez ONZ o zajęcie się tematem zrównoważonego rozwoju. Termin „ESG” został powszechnie użyty po raz pierwszy właśnie w tym raporcie w 2004 r. Dwie dekady później mało kto z profesjonalistów nie słyszał o tych trzech literach, a ci, którzy jeszcze nie słyszeli, z pewnością będą mieli okazję, gdyż, jak wynika z dyskusji nad opracowaniem ULI i PwC, przez kolejne dwie dekady ESG zrewolucjonizuję scenę biznesową, i to nie tylko w nieruchomościach.

 – W nieodległej przyszłości wszystkie gałęzie biznesu będą musiały być prowadzone w odpowiedzialny sposób, tak by pozytywnie wpływać na środowisko i społeczeństwo. Będzie to tak ważne jak aspekty finansowe – przekonywał Maarten Vermeulen, wiceprezes ULI Europe, podczas prezentacji wyników raportu i czynników, które miały największy wpływ na branżę nieruchomości.

Kierunek – finansowanie

Zdaniem Włodzimierza Skoniecznego, dyrektora działu finansowania nieruchomości komercyjnych w ING Banku Śląskim, środowisko rynkowe zmienia się obecnie bardzo szybko, ale ESG będzie stałym wyznacznikiem postępowania.

– Naprawdę wszystko teraz przyspiesza. Dwa lata temu dyskusje o ESG w Polsce dotyczyły głównie stojaków na rowery i miejsc parkingowych lub karmników ptaków, a teraz dotykają one podstawowych działalności i przepływów finansowych – przekonywał Włodzimierz Skonieczny.

Dojrzałość korporacyjna, świadomość i gotowość przejścia na ESG rosną z dnia na dzień, a finansowanie projektów napędzane przez zielony kapitał będzie w Polsce przybierać na sile w nadchodzących latach.

– Rynek powinien zrozumieć, że w dłuższej perspektywie czasowej ESG będzie znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem – stwierdził z kolei Krzysztof Misiak, partner wykonawczy, dyrektor na Polskę w Cushman & Wakefield. Wskazał jednak, że zapewne niektóre sektory nieruchomości komercyjnych będą szybsze niż inne w dostosowaniu się do nowych przepisów i oczekiwań rynkowych, a tempo adaptacji ESG wśród właścicieli nieruchomości i najemców może być różne. Z pewnymi wyjątkami sektorowymi najemcy w Polsce jeszcze nie są wystarczająco edukowani w zakresie ESG, ponieważ nie postrzegają go jeszcze jako czynnika, który wpływa na ich podstawą działalność, na której się skupiają. Edukacja w zakresie ESG, wraz z gromadzeniem danych w tym zakresie i zarządzaniem nimi, będzie na pewno wymagającym, ale kluczowym wyzwaniem do pokonania – dodał Krzysztof Misiak.

 Będą pytania

Według Tomasza Lubowieckiego, założyciela i prezesa 7R, rynek na pewno przechodzi przez czas zmian, ale to także czas na działanie, jeśli chodzi o ESG. – To nie jest moment typu „business as usual”. Dużo mówiliśmy wcześniej o transformacji i teraz nadszedł czas, aby podążyć w tym kierunku. To może trudne, ale też po prostu proste: nie możemy już robić rzeczy w taki sam sposób. Zwłaszcza gdy inwestorzy są zdecydowani w swoich oczekiwaniach w tym zakresie – tłumaczył Lubowiecki.

Banki zaczynają wypełniać swoje nowe, szersze obowiązki raportowania zrównoważonego i coraz więcej firm będzie obejmowanych coraz szerszym zakresem raportowania ESG już niedługo. To oznacza, że więcej firm będzie pytanych o kwestie ESG, ale też będzie o te kwestie pytać.

– Gdy złożysz wniosek o kredyt, bank będzie musiał zapytać cię o zgodność twoich działań z kryteriami EU taxonomy oraz twoje plany dotyczące ścieżki do osiągnięcia zerowego śladu węglowego – podkreślił Włodzimierz Skonieczny.

 

      fot. Pexels/Luca Nardone

 

Relacja z wydarzenia dostępna jest w języku angielskim na stronie:

https://poland.uli.org/esg-is-here-to-stay/

 

Na targach w Cannes zostanie zaprezentowany raport „ULI: Emerging Trends in Global Real Estate in 2023 and Beyond”, szczegóły na stronie:

https://www.mipim.com/en-gb/conferences-events/conferences-program/sessions-details.3126.179635.uli-emerging-trends-in-global-real-estate-in-2023-and-beyond.html

Udostępnij artykuł
Napisane przez