Bruksela odsłania zielone karty

EUROPA W szybkim tempie przybywa nowych i aktualizowanych ram prawnych dla gospodarki zrównoważonej środowiskowo i społecznie.

Komisja Europejska opublikowała projekt aktu delegowanego dla czterech z sześciu celów unijnej taksonomii środowiskowej. Zawarte w nim techniczne kryteria klasyfikacji mają posłużyć weryfikacji, czy daną działalność można uznać za środowiskowo zrównoważoną i niewyrządzającą znaczących szkód dla pozostałych celów. Komisja zaproponowała także zmiany i rozszerzenie obowiązujących od 2022 r. aktów delegowanych dla dwóch pierwszych celów oraz ujawnień taksonomicznych. Konsultacje publiczne proponowanych przepisów trwały do 3 maja.

Komisja przedstawiła również szczegółowe, oczekiwane przez rynek wyjaśnienia na temat interpretacji przepisów obowiązujących inwestorów na mocy rozporządzenia o ujawnianiu informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR). Z kolei Europejskie Organy Nadzoru (EBA, EIOPA i ESMA) opublikowały dokument konsultacyjny z propozycjami zmian do aktu delegowanego do SFDR dotyczącego technicznych standardów ujawnień, który wszedł w życie 1 stycznia 2023 r. W planach jest m.in. poszerzenie zakresu ujawnień na temat zielonych produktów i dotyczących głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych na środowisko i społeczeństwo. Komentarze do dokumentu można zgłaszać do 4 lipca.

OZE też do przodu

Poznaliśmy też wspólną propozycję nowelizacji dyrektywy o OZE (REDIII). Podczas gdy Polska zmaga się z wdrożeniem jej poprzedniczki (REDII), Rada i Parlament wypracowały kompromis w zakresie ambitniejszej noweli. Zakłada ona m.in. podniesienie wiążącego celu udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym UE do 2030 z 32 proc. do co najmniej 42,5 proc. (obecnie ok. 22 proc.). Z nowymi celami OZE będą musiały liczyć się przede wszystkim sektory transportu, przemysłu, budynków oraz systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Propozycja przewiduje m.in., że państwa członkowskie wprowadzą przyspieszone procedury wydawania zezwoleń na projekty OZE. Wskażą w tym celu obszary szybszego rozwoju, wobec których wydawanie zezwoleń będzie uproszczone. Upowszechnianie energii odnawialnej będzie też traktowane jako leżące w „nadrzędnym interesie publicznym”.

Negocjatorzy Rady i Parlamentu osiągnęli też porozumienie co do rozporządzenia w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), na mocy którego powstanie więcej stacji ładowania i tankowania dla pojazdów drogowych oraz statków. Ponadto Rada przyjęła rozporządzenie ustanawiające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2e dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, z planem docelowej redukcji emisji o 100 proc. w 2035 r. Przyjęła też znowelizowane rozporządzenia o wspólnym wysiłku redukcyjnym (ESR) oraz dotyczące działań w zakresie użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa (LULUCF). To ostatnie zakłada m.in. zwiększenie pochłaniania gazów cieplarnianych przez skoordynowane działania. Państwa członkowskie wypracowały też stanowisko co do zasad rynku wewnętrznego dla gazów odnawialnych, gazu ziemnego i wodoru.

„S” nie zostaje w tyle

Parlament Europejski przyjął z kolei ostateczną wersję przepisów, na mocy których firmy będą musiały podawać przejrzyste i pełne informacje umożliwiające porównywanie wysokości wynagrodzeń i identyfikację różnic płacowych. Przedsiębiorstwa, w których luka płacowa przekroczy 5 proc., będą zmuszone wprowadzić zmiany. Dla nieprzestrzegających prawa przewidziano sankcje, w tym kary finansowe, a dla pracowników, którzy odnieśli szkodę – odszkodowania. Ciężar dowodu przejdzie z pracownika na pracodawcę – w razie sporu to on będzie musiał udowodnić, że nie doszło do dyskryminacji. Kilka tygodni wcześniej Sejm zaimplementował do polskiego kodeksu pracy unijną dyrektywę dotyczącą przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy oraz dyrektywę dotyczącą równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

Komisja Europejska rozpoczęła też konsultacje nad ewentualną zmianą dyrektywy w sprawie europejskich rad zakładowych. Zakłada ona ustanawianie organów informacyjnych i konsultacyjnych między kierownictwem a przedstawicielami pracowników w firmach, które zatrudniają ponad tysiąc osób i działają w co najmniej dwóch państwach członkowskich. Parlament wezwał Komisję do dokonania zmian regulacyjnych, tak aby zwiększyć liczbę rad w UE i wzmocnić ich możliwości działania.

Autor: Agata Kłapeć, ekspertka ds. ESG

fot. Pexels/Pixaby

 

Udostępnij artykuł
Napisane przez