Fala renegocjacji

W pierwszym kwartale br. aż 44 proc. transakcji na ośmiu głównych rynkach biurowych w Polsce stanowiły odnowienia bieżących kontraktów. Wyjątkowo wysoki odsetek renegocjacji odnotowano w Trójmieście, gdzie sięgnął on aż 68 proc – podało JLL.

Analitycy tłumaczą, że w związku z wprowadzeniem pracy zdalnej i rosnącymi kosztami aranżacji nowych powierzchni biurowych duża część najemców decyduje się na pozostanie w obecnych lokalizacjach. Renegocjacja umów daje większą elastyczność pod względem długości najmu oraz możliwości dostosowania zajmowanej powierzchni do bieżących potrzeb. Przewiduje się, że ten trend utrzyma się w kolejnych kwartałach ze względu na brak istotnych zmian w warunkach rynkowych i otoczeniu makroekonomicznym. 

– Usystematyzowanie pracy zdalnej oraz dostosowanie biura – zarówno pod względem wielkości, jak i użyteczności zajmowanej powierzchni – pozostaje największym wyzwaniem dla firm. Wielu najemców już wprowadziło rozwiązania hybrydowe, jednak adaptacja portfolio biurowego to często działania w perspektywie średnioterminowej – komentuje Mateusz Polkowski, head of research & consultancy, JLL Polska.

Najemcy przy podejmowaniu decyzji o wynajmie powierzchni biurowej zwracają szczególną uwagę na jakość oferowanej powierzchni. W pierwszym kwartale około 46 proc. powierzchni wynajęto w biurowcach w wieku do pięciu lat. Jak podają eksperci JLL, w pierwszym kwartale br. nowoczesne zasoby biurowe na głównych rynkach regionalnych w Polsce wzrosły o 68 100 mkw. Najwięcej nowej powierzchni ukończono w Krakowie (42 600 mkw.) i we Wrocławiu (20 900 mkw.). Obecnie w budowie znajduje się ponad 0,5 mln mkw., z czego 260 tys. mkw. trafi na rynek do końca 2023 r. Kolejny rok, 2024, przyniesie znaczący spadek nowej podaży, co wynika z ograniczonej aktywności deweloperskiej w 2022 r. – podkreślają eksperci JLL.

fot. Pexels/Adam Borkowski

Udostępnij artykuł
Napisane przez