Umiarkowana temperatura w centrach danych w Europie

W drugim kwartale 2023 r. sektor centrów danych w Europie rósł zarówno pod względem popytu (54 MW), jak i podaży (33 MW). Wynik, choć pozytywny, nie zachwycił ekspertów, którzy mocniejszych sygnałów z rynku spodziewają się dopiero w drugiej połowie tego roku.

Jak wskazuje CBRE w najnowszym raporcie podsumowującym kondycję sektora Data Centers w Europie, relatywnie niskie odczyty dotyczące nowej podaży w II kwartale tego roku wynikały z wyjątkowo wysokiej aktywności deweloperskiej obserwowanej w drugiej połowie ub.r. Analitycy podnieśli jednak dotychczasowe prognozy na drugą połowę br. i spodziewają się, że dostarczonych zostanie blisko 578 MW mocy w ramach projektów realizowanych na 13 europejskich rynkach – z czego 495 MW w samych tylko kluczowych lokalizacjach, takich jak Londyn, Amsterdam, Frankfurt, Paryż czy Dublin (tzw. FLAPD markets).

Dodatkowo – twierdzą analitycy – z końcem tego roku popyt ma przewyższyć podaż. Same umowy przednajmu na 13 głównych rynkach europejskich objąć mają 333 MW mocy. Tu też spodziewany jest dalszy spadek poziomu pustostanów – notowany sukcesywnie od ostatnich czterech lat.

Rosnący popyt, generowany głównie przez największe spółki aktywne w sektorze, przekłada się na wzrost zainteresowania rynkami pozostającymi obecnie poza głównym nurtem inwestycyjnym Europy. Wśród nich, zdaniem CBRE, najszybciej rosnąć będą centra danych w Madrycie, Mediolanie i Warszawie – o ile będą zdolne sprostać wymaganiom związanym z dostępnością gruntów i ich parametrami technicznymi. Jednak szczegółowe dane w tym zakresie mają być ujawnione dopiero w drugiej połowie tego roku.

 

Donata Karpik

 

fot. Pexels/federico-orlandi

Udostępnij artykuł
Napisane przez