Rok 2024 będzie kontynuacją umacniania się trendów, które już w ubiegłym roku były bardzo istotne dla najemców powierzchni magazynowych.
Jest to m.in. utrzymujący się wzrost wartości miejskich nieruchomości logistycznych, które w porównaniu z obiektami pozamiejskimi będą bardziej odporne na wahania stawek czynszów. Kolejny to postępujący nearshoring i wynikający z niego wzrost zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe, jak również większy popyt na budynki umożliwiające działalność produkcyjną w ramach obiektów logistycznych.
Z kolei coraz większa świadomość i dostosowywanie się uczestników rynku nieruchomości do wymogów ESG, a także utrzymujący się wzrost płacy minimalnej przekładają się na zwiększone zapotrzebowanie na zaawansowane technologicznie powierzchnie do wynajęcia, a co za tym idzie coraz popularniejsze wdrożenia procesów automatyzacji w parkach magazynowych. Z kolei przewidywany spadek stóp procentowych najprawdopodobniej w drugiej połowie 2024 r. pozytywnie wpłynie na inwestycje na rynkach logistycznym i magazynowym.
W 2024 r. będziemy się koncentrować na komercjalizacji powierzchni miejskich, których budowę planujemy. Jednocześnie jesteśmy bardzo zaangażowani we wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju oraz innowacyjnych zielonych rozwiązań. Zamierzamy ten kierunek kontynuować i rozwijać, tym samym zwiększając efektywność energetyczną budynków wchodzących w skład naszego portfolio, zarówno w zakresie nowo powstających, jak i już istniejących obiektów.
Roman Skowroński, managing director, Peakside Capital Advisors