Straty podliczone. Najgorszy rok w historii biur

Śledzone przez kwartalny indeks nieruchomości MSCI Europe całkowite zwroty z europejskich nieruchomości komercyjnych (nieruchomości objęte inteksem wycenianych na łącznie 280 mld euro) pogorszyły się na koniec 2023 r. Spadek wartości w sektorze biurowym przyczynił się do słabszych wyników ogólnych, co oznacza jeden z najgorszych okresów w historii europejskiego rynku nieruchomości.

Ten niekorzystny rok był dodatkowo napędzany przez szybkie podnoszenie stóp procentowych, co wywołało ciągłe rewaluacje i odpływ kapitału inwestycyjnego.

Jak podali analitycy MSCI, zwrot z inwestycji [de facto strata – przyp. red.] w całym sektorze za IV kwartał ub.r. spadł do -2,1 proc., co przekłada się na roczny zwrot na poziomie -4,7 proc. w porównaniu z -2,8 proc. w roku poprzednim. Sektor biurowy był szczególnie dotknięty, z kwartalnym spadkiem wartości kapitału o 5 proc. i rocznym o 13,9 proc., co przypomina straty z 2009 r. wywołane globalnym kryzysem finansowym.

Analitycy zwracają jednak uwagę, że obecnie obserwujemy dywergencję między nieruchomościami biurowymi a przemysłowymi, co stanowi istotną różnicę w stosunku do poprzedniego kryzysu. Oznacza to, że nieruchomości biurowe doświadczyły znacznego spadku wartości i atrakcyjności inwestycyjnej, głównie ze względu na zmiany w dynamice pracy (np. wzrost pracy zdalnej) i wpływ podwyższonych stóp procentowych. Tymczasem sektor nieruchomości przemysłowych utrzymał stabilniejsze wyniki, korzystając z rosnącego zapotrzebowania wynikającego z ekspansji handlu elektronicznego i zwiększonej potrzeby przestrzeni magazynowej.

W 2023 r. europejskie nieruchomości przemysłowe zanotowały zwroty [de facto straty – przyp. red.] na poziomie -2,1 proc., podczas gdy nieruchomości biurowe odnotowały spadek o -10,9 proc. Dane dotyczące transakcji pokazują, że 2023 był najgorszym rokiem w historii pod względem liczby sprzedaży biur w Europie, przy czym szczególnie słabo wypadły główne rynki niemieckie.

Sektor hotelowy w Europie jako jedyny zanotował pozytywne wyniki w 2023 r., odnotowując pierwszy od września 2022 r. wzrost rocznych zwrotów. Odzwierciedla to ożywienie w sektorze turystycznym. Aktywność transakcyjna na rynku hotelowym utrzymała się również na relatywnie wysokim poziomie, z rocznym spadkiem o 18 proc. w porównaniu z 46-proc. spadkiem obserwowanym na całym europejskim rynku nieruchomości.

 

fot. Pexels/balazs-simon

Udostępnij artykuł
Napisane przez