Polscy gracze widoczni na swoim rynku

Polski rynek nieruchomości komercyjnych, pomimo braku dużych transakcji w I kwartale, wykazuje tendencje zwyżkowe, swoją widoczność na nim poprawili też rodzimi gracze. Do końca marca br. całkowita wartość transakcji w Polsce wyniosła około 375 mln euro, osiągając najniższy poziom od 2010 r. Najaktywniejszym sektorem pozostają magazyny z obrotami w wysokości 138 mln euro – podliczyli analitycy JLL.

Według nich transakcje typu value-add zdominowały rynek, a większość kluczowych inwestorów kontynuuje podejście „wait and see”. Ze względu na ograniczoną aktywność inwestorów zagranicznych krajowi gracze rynkowi umocnili swoją pozycję, odpowiadając za prawie jedną czwartą wszystkich transakcji w I kwartale br. Nieruchomości magazynowe i logistyczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Przewaga tej kategorii aktywów w I kwartale nie była jednak tak widoczna jak w 2023 r. Na przestrzeni I kwartału br. zawarto sześć transakcji na rynku nieruchomości przemysłowych, tym samym osiągając wartość na poziomie ok. 138 mln euro.

Według JLL sektor nieruchomości biurowych rozpoczął rok 2024 z łączną wartością inwestycji na poziomie około 100 mln euro, co odpowiadało wynikowi z I kwartału ub.r. Do najważniejszych transakcji na rynku nieruchomości biurowych w I kwartale br. zaliczyć można sprzedaż Concept Tower przez CPI Property Group na rzecz Wood & Company Real Estate Fund. Ponadto doszło do nabycia od Futurealu dwóch budynków Lipowy Office Park przez litewskiego inwestora 1 Asset Management, co jest wyrazem globalnego trendu polegającego na przekształcaniu starszych aktywów biurowych na nowe funkcje.

Z punktu widzenia aktywności inwestycyjnej początek 2024 r. w sektorze handlowym wyglądał obiecująco. Zawarto siedem transakcji, co nie odbiegało od długoterminowej średniej. Niemniej łączna wartość transakcji utrzymała się na umiarkowanym poziomie i wyniosła ok. 100 mln euro, osiągając najniższy wynik w ujęciu kwartalnym od 2019 r. Przeważająca wartość transakcji przypadła na parki handlowe i wolnostojące obiekty handlowe, które są aktualnie preferowanymi przez inwestorów formatami. Jedną z najistotniejszych transakcji w I kwartale br. było nabycie Aniołów Parku w Częstochowie, zrealizowanego przez Dor Group na terenie byłego hipermarketu Tesco. Nabywcą była Grupa Terg. Kolejne transakcje handlowe są na zaawansowanym etapie i eksperci JLL spodziewają się, że tuż po połowie roku zostanie przekroczony łączny obrót transakcyjny z 2023 r.

Udostępnij artykuł
Napisane przez