Według Avison Young w kwietniu i maju br. łączna wartość transakcji ogłoszonych na polskim rynku przekroczyła 500 mln euro. Z kolei całkowita wartość ostatnich pięciu miesięcy kształtuje się obecnie na poziomie ok. 885 mln euro, co zbliżyło nas do wyniku ubiegłorocznego.
Biorąc pod uwagę, że wynik po trzech pierwszych miesiącach tego roku (364 mln euro) był najgorszym za pierwszy kwartał od dłuższego czasu, obecny wolumen wydaje się całkiem obiecujący. Sektor handlowy stanowił 42 proc. pięciomiesięcznego wolumenu transakcji, głównie dzięki znaczącej sprzedaży portfela sześciu centrów handlowych Cromwell, który został nabyty przez Star Capital Finance z Czech za 285 mln euro. Potwierdza to aktywność w Polsce inwestorów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Sektor magazynowy, z łącznym wolumenem szacowanym na 230 mln euro, plasuje się na drugiej pozycji z 26-proc. udziałem w rynku inwestycyjnym.
Zauważalny jest tu brak głównych graczy zdolnych do realizacji dużych transakcji przekraczających 100 mln euro. Największa transakcja to sprzedaż przez Panattoni kompleksu magazynowego w Żernikach za kwotę ponad 90 mln euro. Aktywność inwestorów w segmencie biurowym koncentruje się na aktywach w stolicy. Większość transakcji nadal dotyczy aktywów typu value-add i oportunistycznych, co wskazuje na silną dominację inwestorów, którzy ostrożnie podchodzą do tematu zakupów i szukają okazji bez przepłacania za aktywa. Największe transakcje to sprzedaż przez Skanskę biurowców w Warszawie i Poznaniu za łączną kwotę ok. 166 mln euro.
Rynek odnotował już trzy transakcje hotelowe w tym roku. Ostatnią z nich był 148-pokojowy Hotel Inn Resort Warszawa-Józefów. Według AY wiele nieruchomości z różnych sektorów znajduje się obecnie w fazie ofertowania, due diligence, a nawet finalizacji. W większości nie są to projekty o znacznej skali, ale w sektorach magazynowym i handlowym wydarzyły się już duże transakcje, co może być sygnałem, że będzie ich więcej.