REIT-y generują solidne wyniki operacyjne

Pierwsze półrocze 2024 r. w kontekście REIT-ów było bardzo interesujące zarówno dla polskiego rynku, jak i dla Mount TFI. Pierwszy kontekst to przede wszystkim powrót do dyskusji publicznej tematu wprowadzenia REIT-ów do polskiego prawodawstwa. Rozpoczął ją minister finansów, a resorty rozwoju i finansów rozmawiają z przedstawicielami rynku o kształcie tej ustawy. Wydaje się, że rząd jest zdeterminowany, by wprowadzić takie narzędzie oszczędzania i pozwolić Polakom czerpać zyski z nieruchomości.

Temat ten zbiegł się w czasie z wprowadzeniem na GPW certyfikatów inwestycyjnych naszego funduszu Mount Globalnego Rynku Nieruchomości FIZ (MGRN), który jest oparty na światowych REIT-ach. Dopóki w Warszawie nie ma notowanych REIT-ów, MGRN jest by-passem, dzięki któremu polscy inwestorzy mają możliwość ekspozycji na tę klasę aktywów.

Wierzę, że druga połowa roku przyniesie Polsce dobre prawo o REIT-ach, dzięki czemu dołączylibyśmy do grona niemal 50 krajów oferujących takie rozwiązanie. Muszę przyznać, że tym razem widać determinację. Spotykają się szerokie zespoły robocze, głos rynku jest słuchany przez ustawodawcę. Przy sprawnym procesowaniu już w pierwszej połowie 2025 r. na GPW mogłyby pojawić się pierwsze REIT-y.

Dla szerokiego rynku REIT druga połowa tego roku powinna być także momentem rynkowego odbicia. Mamy za sobą pierwszą od dawna obniżkę stóp procentowych w strefie euro, a na horyzoncie obniżki w pozostałych gospodarkach rozwiniętych, w tym USA. Wyceny są nadal bardzo atrakcyjne, a perspektywy – obiecujące. REIT-y generują solidne wyniki operacyjne i generalnie mają dobre bilanse, większość sektorów ma potencjał zwiększania czynszów. Historycznie czas obniżek stóp procentowych był niemal zawsze korzystnym środowiskiem dla rynków REIT.

 

Jakub Pacholec, członek zarządu Mount TFI i zarządzający funduszem MGRN

Udostępnij artykuł
Napisane przez