ESG – kończy się PR i zaczyna ciężka praca

ESG w ostatnich latach było na ustach przedstawicieli wielu firm. Zrównoważony rozwój, dekarbonizacja, odpowiedzialność za społeczeństwo to hasła, które wiele organizacji odmienia przez wszystkie przypadki. Tymczasem ESG przestaje być czymś dobrowolnym i staje się obowiązkowe.

Nadchodzące zmiany w przepisach będą wymagać od firm dokładnego raportowania działań z zakresu zrównoważonego rozwoju. Co ważne – raportowanie ESG stanie się obowiązkowe. Kluczowe regulacje dotyczące raportowania ESG znajdują się w dyrektywie ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSRD – 2022/2464/UE. Wprowadzenie przepisów w życie zostało podzielone na fazy.

W pierwszej fazie raportowanie za rok 2024 dotknie największe przedsiębiorstwa będące jednostkami zainteresowania publicznego, czyli spółki giełdowe, banki, firmy ubezpieczeniowe oraz spółki szykujące się do wejścia na parkiet. W uproszczeniu: raportowanie dotyczyć będzie jednostek zatrudniających ponad 500 pracowników i spełniających jeden z progów finansowych: 25 mln euro sumy aktywów bilansu lub 50 mln euro przychodów netto. Szacujemy, że w Polsce dotyczy to około 300 jednostek.

W drugiej fazie (raportowanie za 2025 r.) obejmuje już wszystkie duże spółki i jednostki dominujące dużych grup kapitałowych spełniające dowolne dwa z trzech kryteriów, tj. zatrudnienie powyżej 250 pracowników, 25 mln euro sumy aktywów bilansu oraz 50 mln euro przychodów netto. W Polsce dotyczyć to będzie ponad 3 tys. firm.

I wreszcie w trzeciej fazie (za 2026 r.) raportowanie ESG dotyczyć będzie małych i średnich spółek giełdowych przekraczających dwa z trzech progów: 10 pracowników; 450 tys. euro sumy aktywów bilansu; 900 tys. euro przychodów netto. Tutaj jeszcze małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie mogą skorzystać z dwuletniego okresu wyłączenia i rozpocząć raportowanie ESG najpóźniej za rok 2028.

Jak widać, od raportowania ESG zgodnie z dyrektywą CSRD nie da się uciec, a czasu pozostało niewiele. Co ważne, dyrektywa CSRD wymaga, aby raporty z zakresu zrównoważonego rozwoju były atestowane przez biegłych rewidentów zgodnie ze standardami przyjętymi przez Komisję Europejską. Pierwsze zlecenia atestacji dotyczyć będą raportów za 2024 r., a informacje z nich zostaną opublikowane już w 2025 r.

Zmiany są nieuniknione i dotkną także branży budowlanej i nieruchomości. Dlatego już dziś warto zacząć się do nich przygotowywać.

 

Ewa Jakubczyk-Cały, partner zarządzający, PKF Consult

Share Post
Written by