Ostatnie miesiące dla wielu branż były okresem licznych zmian i wyzwań. Na rynku transakcji wciąż obserwujemy zastój, szczególnie w sektorach nieruchomości czy M&A, na którym, mimo trudności, Polska nadal odgrywa kluczową rolę w Europie Środkowo-Wschodniej. Chociaż duże transakcje wciąż należą do rzadkości, zauważalne jest rosnące zainteresowanie inwestorów, co może oznaczać nadchodzące ożywienie.
To, co dla jednych jest wyzwaniem, dla innych może się okazać szansą. Kluczowym elementem rozwoju, szczególnie w branży prawniczej, są dziś dywersyfikacja praktyk i specjalizacji. Różnorodność umiejętności w naszych zespołach pozwala na elastyczne dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i oferowanie klientom wszechstronnego wsparcia. Znaczna aktywność prawników skupia się dziś wokół prawa pracy, postępowań spornych, prawa konkurencji, energetyki, infrastruktury oraz – co bardzo ciekawe i dość zaskakujące – bankowości. Historycznie sektor bankowy był mocno uzależniony od dynamiki na rynku M&A oraz transakcji nieruchomościowych. Aktualnie korelacja z tymi rynkami pod względem dynamiki już nie jest tak wyraźna.
Obecny czas warto więc wykorzystać na wzmacnianie tych obszarów, które dotychczas były praktykami wspierającymi, a teraz stają się czołowymi. W perspektywie długoterminowej zyskają ci, którzy postawią na optymalizację procesów, poszukiwanie efektywności i wdrażanie nowych technologii, w tym rozwiązań AI. Kancelarie, które skoncentrują się na usprawnieniach operacyjnych, zyskają przewagę konkurencyjną.
Warto też zauważyć, że z każdym rokiem zadania, jakie zlecają prawnikom klienci, stają się coraz bardziej złożone, a przepisy prawa coraz bardziej skomplikowane. Najbliższe miesiące i lata skupione będą wokół szeroko rozumianej tematyki ESG – w końcu w przyszłym roku pojawią się pierwsze raporty zrównoważonego rozwoju spółek giełdowych – oraz nowych technologii i wdrożenia AI Act. Te obszary w najbliższym czasie również będą zapewniały stały dopływ pracy prawnikom.
Podsumowując, choć pierwsze półrocze 2024 r. wciąż było pełne wyzwań, przyszłość rysuje się obiecująco. Kluczowe będą umiejętne dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych oraz optymalizacja procesów. Jestem przekonany, że rynek transakcyjny wkrótce wróci na właściwe tory, a prawnicy będą dalej wspierać klientów przy coraz bardziej złożonych projektach.
Andrzej Pośniak, partner zarządzający w kancelarii CMS