Pustostany ciut w dół

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach, I połowa 2024 r.” aktywność najemców na największych regionalnych rynkach biurowych w Polsce, poza Warszawą, utrzymuje się na stabilnym poziomie. 

Prawie 70 proc. całkowitego popytu zarejestrowanego w regionach w pierwszej połowie br. przypada na Kraków, Trójmiasto i Wrocław. Szacowana dostępność powierzchni w istniejących budynkach biurowych wynosi ok. 1,2 mln mkw. wobec zasobów na poziomie 6,73 mln mkw. 

Całkowita nowa podaż w badanym okresie to 61 tys. mkw. w siedmiu nowych budynkach, co oznacza 47-proc. spadek w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Pod koniec czerwca br. w trakcie realizacji znajdowały się projekty o łącznej powierzchni ok. 214 tys. mkw. – to o prawie 10 proc. mniej niż w I kwartale br. i ponad 53 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Najemcy wynajęli w tym czasie 286 tys. mkw. powierzchni, z czego największy udział miały firmy z sektora IT (30 proc.) oraz produkcji (18 proc.). Na koniec czerwca współczynnik pustostanów wyniósł 17,7 proc., co oznacza nieznaczny spadek (0,1 proc.), pierwszy od końca 2022 r. Eksperci przewidują, że na wzrost aktywności deweloperskiej trzeba będzie poczekać do przyszłego roku i prognozowanej obniżki stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego.

 

fot. Pexels/philipp-birmes

Udostępnij artykuł
Napisane przez