JLL we współpracy ze spółką iO Partners (która w 2023 r. przejęła główne operacje JLL w Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech) podsumowało pierwsze półrocze na rynku biurowym w regionie CEE.
W okresie tym trafiło na rynek 213 tys. mkw. powierzchni. Najwięcej, 78,3 tys. mkw. biur, oddano do użytku w Budapeszcie (Warszawa ponad 60 tys. mkw.). Liczba realizowanych projektów pozostaje ograniczona na większości rynków. Deweloperzy w dużej mierze uzależniają swoje plany inwestycyjne od zawarcia wstępnych umów najmu – liczba projektów spekulacyjnych pozostaje niska. Jedynym wyjątkiem jest Praga, gdzie liczba prowadzonych budów zwiększyła się niemal dwukrotnie w porównaniu z końcem roku 2023.
Poziom niewynajętej powierzchni w CEE wyniósł 11,6 proc. (11,5 na koniec ub.r.). Łączny popyt na biura w Warszawie wyniósł 316,4 tys. mkw. i był porównywalny z 2023 r., przedłużenia umów stanowiły 51 proc. W pozostałych stolicach kształtował się odpowiednio: Praga (327,3 tys.), Bukareszt (156,4 tys.), Bratysława (105,7 tys.) i Budapeszt (238,2 tys.). Eksperci JLL spodziewają się stopniowego zwiększania popytu w II połowie br. w związku z poprawiającymi się wskaźnikami ekonomicznymi. W cenie będą nowoczesne, przyjazne środowisku biurowce w dogodnych lokalizacjach, a mniejsza liczba realizowanych projektów przełoży się na dalszy wzrost stawek czynszu, szczególnie w obiektach typu prime, oraz zacieśnianie rynku. – Ogólne ożywienie na rynku będzie jednak łagodzone przez utrzymującą się sytuację gospodarczą, a także dynamicznie rozwijające się hybrydowe modele pracy – komentuje Charles Boudet, CEO w iO Partners.
fot. Pexels/joaquin-carfagna