Rośnie optymizm wśród inwestorów

Według najnowszego badania Patrizia Client Survey 2024, przeprowadzonego wśród ponad 100 inwestorów instytucjonalnych, skupiają się oni obecnie na transformacji energetycznej i cyfryzacji. Co ciekawe, aż 2/3 z nich spodziewa się silnego wzrostu inwestycji w nieruchomości.

Wyniki badania wskazują na znaczący optymizm inwestorów instytucjonalnych w kontekście przyszłości rynku nieruchomości. Ma to miejsce po trudnym okresie – rok temu 64 proc. respondentów przewidywało spadek aktywności inwestycyjnej, teraz aż 65 proc. oczekuje wzrostu liczby transakcji w ciągu najbliższych dwóch lat. Dotyczy to zwłaszcza logistyki i mieszkalnictwa. Inwestorzy widzą szansę w połączeniu nieruchomości z infrastrukturą, co jest wspierane przez megatrendy, takie jak cyfryzacja i transformacja energetyczna.

Aż 21 proc. inwestorów planuje zwiększyć swoją ekspozycję kapitałową w sektorze logistycznym, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę dalszy rozwój e-commerce i rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne centra dystrybucyjne. Logistyka to kluczowy element wsparcia globalnych łańcuchów dostaw, a jej strategiczna wartość została uwypuklona przez wyzwania, jakie pandemia COVID-19 przyniosła w ostatnich latach. Równocześnie 17 proc. inwestorów zamierza skupić się na rynku mieszkaniowym, który nadal jest postrzegany jako stabilna i odporna na kryzysy klasa aktywów.

Eksperci Patrizii podkreślają, że na szczególną uwagę zasługuje rosnąca popularność tzw. alternatywnych form zamieszkania, takich jak mieszkania studenckie i senioralne. 7 proc. inwestorów planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w te sektory, dostrzegając w nich potencjał w kontekście zmieniającej się demografii i rosnącego popytu na elastyczne rozwiązania mieszkaniowe. W obliczu starzejących się społeczeństw oraz rosnącej liczby młodych ludzi migrujących do miast na studia, inwestorzy widzą potencjał w tego typu nieruchomościach, które spełniają specyficzne potrzeby różnych grup społecznych.

Kolejnym istotnym trendem jest wzrost znaczenia zarządzania aktywami, szczególnie w kontekście transformacji istniejących nieruchomości w bardziej zrównoważone i efektywne energetycznie. 82 proc. respondentów przewiduje, że w najbliższych dwóch latach zobaczymy wzrost liczby projektów związanych z dekarbonizacją oraz modernizacją budynków w ramach tzw. brown to green – procesów przekształcania starszych obiektów w bardziej ekologiczne. Jednocześnie 76 proc. inwestorów przewiduje intensyfikację prac renowacyjnych, co może zwiększyć wartość istniejących aktywów.

 

fot. Pexels/vladislav-reshetnyak

Udostępnij artykuł
Napisane przez