Inwestorzy więcej płacą za ESG

Rosnące zainteresowanie najemców i inwestorów nieruchomościami spełniającymi wymogi ESG (environmental, social, governance) wpływa na wycenę tych aktywów. Jak wynika z najnowszej analizy Cushman & Wakefield, inwestorzy w Europie skłonni są płacić o 19 proc. więcej za nieruchomości logistyczne z wysokimi standardami zrównoważonego rozwoju.

Analiza objęła ponad 1,5 tys. transakcji i 1,8 tys. budynków o powierzchni co najmniej 10 tys. mkw., badanych na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W szczególności poza kluczowymi lokalizacjami zauważono premię cenową na poziomie 24 proc., co podkreśla koncentrację inwestorów na takich nieruchomościach. – W szczególności dla naszych międzynarodowych klientów nowe umowy najmu, które nie spełniają wyznaczonych przez siebie celów ESG, stanowią de facto kryterium wykluczenia i coraz częściej decydują o sytuacji przetargowej. To trend, który obserwujemy od jakiegoś czasu na wysoce przejrzystych i konkurencyjnych rynkach, takich jak Polska, i który powoli, ale systematycznie, rośnie również w Niemczech – wyjaśnia Hendrik Jung, dyrektor ds. logistyki i leasingu przemysłowego w Cushman & Wakefield Niemcy.

Stephan Haegele, szef Działu Rynków Kapitałowych w Sektorze Logistyki i Przemysłu w Cushman & Wakefield Niemcy, zwraca z kolei uwagę, że starsze nieruchomości muszą być dostosowane do współczesnych standardów, aby nie tracić wartości, a inwestycje w modernizację istniejących budynków stają się konieczne, aby dostosować je do przyszłych potrzeb rynku.

Według raportu inwestycje w zielone technologie zwracają się średnio po 7,5 roku. Na przykład wydatki rzędu 10 euro na mkw. na redukcję emisji CO2 pozwalają ją zmniejszyć o 2,2 kg rocznie, a systemy fotowoltaiczne są jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie redukcji emisji i kosztów energii.

Zrównoważony rozwój odgrywa również coraz większą rolę w finansowaniu nieruchomości logistycznych. Inwestorzy mogą uzyskać korzystniejsze warunki kredytowe i rozszerzone limity finansowania, jeśli inwestują w zrównoważone budynki. Ponadto rosnące wymogi regulacyjne i obowiązki sprawozdawcze, zwłaszcza w kontekście unijnej systematyki podatkowej, wywierają presję na inwestorów, aby modernizowali swoje nieruchomości pod kątem zrównoważonego rozwoju w celu uniknięcia utraty wartości.

 

fot. Pexels/markus-winkler

Udostępnij artykuł
Napisane przez