Muzeum Historii Polski (MHP) w Warszawie, zaprojektowane przez pracownię WXCA, zostało jednym z siedmiu zwycięzców ULI Global Awards for Excellence 2024, przyznawanych przez Urban Land Institute. Nagroda przyznana w kategorii Sztuka i Kultura stanowi jedno z najwyższych światowych wyróżnień w branży nieruchomości i urbanistyki. To globalne uznanie wieńczy pasmo sukcesów muzeum, które niedawnotriumfowało również w europejskiej edycji konkursu – Europe Awards for Excellence.
Muzeum Historii Polski, będące kluczowym elementem kompleksu kulturalnego w warszawskiej Cytadeli, jest symbolem nowoczesnej architektury kulturalnej. Projekt łączy funkcje edukacyjne, wystawiennicze i społeczne, tworząc miejsce nie tylko dla prezentacji historii, ale także przestrzeń dla jej lepszego zrozumienia i dyskusji.
– Zwycięstwo Muzeum Historii Polski w ULI Global Awards for Excellence to ogromne wyróżnienie dla polskiej branży nieruchomości i sektora kulturalnego. To przykład, jak polskie projekty z powodzeniem mogą konkurować na arenie międzynarodowej, promując nasze dziedzictwo i nowoczesne podejście do przestrzeni publicznych – podkreśla Marcin Juszczyk, przewodniczący ULI Poland.
Zdaniem jury konkursu, poza architekturą i rozwiązaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju budynek MHP jest czymś więcej niż muzeum – wielofunkcyjną agorą, przestrzenią do spotkań, dialogu społecznego na temat złożoności historii Polski jak i roli naszego kraju w kreowaniu przyszłości Europy i Świata.
– Projekt Muzeum Historii Polski był dla nas szczególnym wyzwaniem – staraliśmy się by budynek w sposób uniwersalny nawiązywał do historii ale też intrygował, zapraszał do jej odkrywania i dialogu o przyszłości. Cieszymy się, że nasza praca i misja muzeum zostały docenione na poziomie globalnym. Ta nagroda jest dowodem na to, że architektura może nie tylko odzwierciedlać przeszłość, ale także kształtować przyszłość – mówi Marta Sękulska-Wrońska, partner w pracowni WXCA, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Otwarte przed rokiem muzeum oferuje szeroki wachlarz funkcji, w tym sale wystaw stałych i czasowych, salę koncertową na 600 osób, kino, teatr, bibliotekę oraz przestrzenie konferencyjne. Innowacyjne podejście do przestrzeni publicznej stawia MHP w gronie najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce, a teraz także na arenie międzynarodowej. Otwarcie tej inwestycji, to też otwarcie dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy terenu Cytadeli – 32 ha parku w centrum Żoliborza. Nastąpiło to po 200 latach, kiedy ten teren był zamkniętą fortecą carską a po II Wojnie Światowej zamkniętym terenem wojskowym.
– Taka nagroda to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Zadanie, które teraz przed nami stoi to wypełnić ten niepowtarzalny budynek równie oryginalną treścią, a przede wszystkim ludźmi – komentuje prof. Marcin Napiórkowski, dyrektor MHP.
Wśród najlepszych projektów na świecie
W tegorocznej edycji ULI Global Awards for Excellence zgłoszono 109 projektów z trzech regionów: Ameryk, Europy oraz Azji i Pacyfiku. Spośród tych projektów wyłoniono 27 finalistów regionalnych, z których siedmiu zostało nagrodzonych na poziomie globalnym, w tym Muzeum Historii Polski. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się również realizacje z USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Chin i Australii, co potwierdza skalę prestiżu i międzynarodowego uznania, jakie uzyskał polski projekt. Pełna lista nagrodzonych globalnie projektów znajduje się pod tym linkiem.
– Finaliści tegorocznej edycji pokazują, w jaki sposób pionierskie projekty i programy mogą tworzyć bardziej inkluzywne miasta dzięki kontekstualnemu projektowaniu, przemyślanej realizacji i innowacyjnym modelom finansowania – powiedział Doug Voigt, partner w Skidmore, Owings & Merrill (SOM) Chicago, przewodniczący jury konkursowego. – Każdy z laureatów wykazuje głębokie zaangażowanie w rozwiązywanie najbardziej palących lokalnych problemów i wywieranie pozytywnego wpływu na swoje społeczności oraz otoczenie. Wspólnie prezentują różnorodność pomysłowych strategii transformacji miast na całym świecie, stanowiąc przykłady, które można powielać zarówno na skalę regionalną, jak i globalną, co wspiera główną misję ULI – dodał przewodniczący jury konkursu.