Warszawa miastem Alpha

Według najnowszego raportu „The World According to GaWC 2024” Warszawa została sklasyfikowana w prestiżowej grupie miast Alpha obok takich metropolii, jak Frankfurt, Los Angeles czy Seul.

W badaniu miasta są podzielone na 12 kategorii w zależności od poziomu ich integracji w globalnych sieciach biznesowych. Najwyższą kategorię stanowią miasta Alpha++ z Londynem i Nowym Jorkiem na czołowej pozycji. Następnie wyróżnia się grupa Alpha+ obejmująca osiem ośrodków o krytycznym znaczeniu globalnym, w tym Paryż, Hongkong i Singapur. Do miast Alpha należy Warszawa, najwyżej sklasyfikowane polskie miasto, które zajmuje miejsce obok takich metropolii, jak Frankfurt, Los Angeles czy Seul.

Według badaczy Warszawa, jako istotny węzeł w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ma znaczący wpływ na globalną gospodarkę. Warto dodać, że w pierwszym raporcie GaWC z 2000 r. polska stolica była klasyfikowana jako miasto z kategorii Beta. Dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora usług biznesowych i rosnącej liczbie międzynarodowych firm Warszawa staje się nie tylko liderem regionalnym, ale również istotnym ogniwem globalnej gospodarki. Polska, mimo że nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem najbardziej zaawansowanych sieci biznesowych, ma coraz silniejszą pozycję w międzynarodowej współpracy gospodarczej, a Warszawa będzie odgrywać w tej dynamice kluczową rolę w nadchodzących latach.

Inne polskie miasta, takie jak Katowice i Poznań, zostały sklasyfikowane w grupie miast z kategorii Gamma. Oznacza ona ośrodki, które pełnią ważną rolę w globalnej gospodarce, ale w mniejszym stopniu niż te z wyższych kategorii. Wśród miast wyróżniających się wystarczającym poziomem usług (kategoria Sufficiency) sklasyfikowano natomiast Wrocław, Kraków i Łódź. Chociaż nie osiągają one jeszcze statusu miast globalnych, pełnią ważną rolę na poziomie krajowym i regionalnym, zapewniając niezbędne usługi, które łączą ich regiony z globalną siecią miast.

Badanie przeprowadzone przez sieć badawczą Globalization and World Cities (GaWC), działającą przy Uniwersytecie Loughborough i KU Leuven, obejmowało 785 miast na całym świecie. Analizie poddana została ich rola w globalizacji gospodarki poprzez świadczenie zaawansowanych usług biznesowych.

 

fot. Pexels/borkography

Udostępnij artykuł
Napisane przez