Biura wracają do łask nie zawsze jako biura

Po latach stagnacji spowodowanych pandemią i zmianami nawyków zawodowych sektor biurowy wychodzi na prostą. Obniżki stóp procentowych, rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne biura klasy premium oraz strategia return-to-office napędzają ożywienie rynku. Według raportu „Colliers Global Investor Outlook 2025” 20 proc. transakcji w sektorze biurowym dotyczy obiektów przeznaczonych do renowacji lub konwersji na inne funkcje.

Według Colliersa globalne zapotrzebowanie na biura klasy premium, spełniające normy środowiskowe i nowoczesne standardy pracy, wzrośnie. Stabilizacja stóp procentowych, obniżki kosztów finansowania oraz poprawa oczekiwań inwestycyjnych napędzą ten sektor, tworząc przestrzeń dla inwestorów szukających stabilnych i przewidywalnych aktywów. Ponadto eksperci przewidują, że wskaźnik pustostanów w regionach o wysokiej jakości lokalizacji biurowych spadnie. W efekcie popyt na nowoczesne biura powinien wzrosnąć, napędzając aktywność na rynku.

Liderzy i pariasi

Podczas gdy najlepsze biurowce w atrakcyjnych miastach przyciągają rosnącą uwagę inwestorów, perspektywy dla biur zlokalizowanych w miastach drugorzędnych są znacznie słabsze. Eksperci Colliersa zauważają jednak, że w niektórych regionach obserwowany jest wzrost zainteresowania koncepcją value-add, czyli podnoszeniem wartości nieruchomości biurowych poprzez ich renowację lub adaptację. Polityka return-to-office, czyli powrotu do tradycyjnych struktur biurowych po pandemii COVID-19, zyskuje na sile w wielu krajach. W efekcie inwestorzy coraz częściej dostrzegają okazje w sytuacjach, gdy wyceny biurowców osiągnęły bardzo niskie poziomy. Jest to znak, że rynek osiągnął swoje dno, a poprawa warunków finansowych może prowadzić do odwrócenia trendu.

Renowacje i konwersje jako szansa na wzrost

Colliers podkreśla, że wiele transakcji w sektorze biurowym dotyczy obiektów przeznaczonych do renowacji lub konwersji na inne funkcje użytkowe, takie jak mieszkalnictwo lub przestrzenie wielofunkcyjne. Takie strategie inwestycyjne pozwolą na lepsze dostosowanie nieruchomości do potrzeb współczesnych użytkowników, a także uniknięcie problemów związanych z wyższymi kosztami budowlanymi czy ograniczeniami planistycznymi. 

– Około 20 proc. zakupów biur w Europie w ciągu ostatniego roku dotyczyło renowacji na biura wyższej jakości lub ich adaptacji do innych funkcji użytkowych. Jest to wyraźny sygnał, że sektor biurowy przechodzi proces przystosowania i powoli wraca na ścieżkę wzrostu – uważa Damian Harrington, dyrektor, szef Działu Badań, Globalne Rynki Kapitałowe i EMEA w Colliersie.

 

fot. Pexels/philipp-birmes

Udostępnij artykuł
Napisane przez