Raport „Investment Intentions Survey 2025”, opublikowany przez INREV, ANREV i PREA, przedstawia zmiany w alokacjach inwestycji w nieruchomości na całym świecie. Globalnie średnia alokacja w nieruchomości wynosi obecnie 8,7 proc., to nieznacznie poniżej docelowego poziomu 9 proc. Wyniki opracowania wskazują, że inwestorzy zaczynają lokować kapitał w nieruchomości w sposób bardziej zgodny z ich pierwotnymi planami, choć 2025 może być jednak dla wielu z nich rokiem przejściowym.
W przypadku inwestorów europejskich, którzy przez ostatnie dwa lata byli nadmiernie alokowani w nieruchomości, średnia alokacja wynosi 9,4 proc., czyli zgodnie z docelowym poziomem. – Europejscy inwestorzy po okresie nadmiernych alokacji teraz osiągnęli równowagę, co stanowi pozytywny sygnał – mówi Iryna Pylypchuk, dyrektor ds. badań i informacji rynkowej w INREV.
Preferencje inwestorów w Europie
Po raz pierwszy w historii badania Hiszpania znalazła się w czołowej trójce najchętniej wybieranych destynacji inwestycyjnych w Europie, obok Wielkiej Brytanii i Niemiec. Jej wzrost popularności przypisuje się solidnemu wzrostowi hiszpańskiego PKB, niskiemu poziomowi bezrobocia oraz rosnącemu popytowi w sektorze mieszkaniowym. Z kolei Francja, która była tradycyjnie jednym z głównych celów inwestycyjnych, spadła poza top 3 po raz pierwszy.
W 2025 r. inwestorzy w Europie wykazują silne zainteresowanie wysokim ryzykiem. Aż 62 proc. inwestorów planujących alokacje w Europie preferuje strategie wysokiego ryzyka, z czego 47 proc. celuje w inwestycje typu value added. Jednak zauważalny jest również wzrost zainteresowania strategiami core, które preferuje 38 proc. inwestorów (wzrost z 21 proc. w 2024 r.), co może świadczyć o ostrożności związanej z niepewnością ekonomiczną i geopolityczną.
Sektory na propsie
W Europie nadal dominuje sektor mieszkaniowy, który preferuje 89 proc. inwestorów, a wśród inwestorów europejskich ta preferencja wynosi 100 proc. Sektor logistyczno-przemysłowy znajduje się na drugim miejscu z wynikiem 85 proc. Rośnie również popularność sektora zakwaterowania studenckiego, który osiągnął 67 proc. wskazań inwestorów – najwyższy wynik w historii badania. Z kolei sektor biurowy osiągnął najniższą preferencję w historii badania: 48 proc. – to znaczący spadek w porównaniu z pięcioletnią średnią wynoszącą 64 proc., co zdaniem autorów odzwierciedla zmiany w modelach pracy i wyzwania rynkowe.
Po raz pierwszy w badaniu pojawiły się platformy operacyjne jako preferowana droga dostępu do inwestycji w nieruchomości w Europie, co związane jest z rosnącą popularnością sektora mieszkaniowego. Wzrosło również zainteresowanie funduszami dłużnymi.
Badanie wskazuje, że zrównoważony rozwój pozostaje kluczowym celem, a 56 proc. inwestorów na całym świecie wyznacza cele zerowej emisji netto. Podejścia różnią się jednak znacząco: 22 proc. z nich dąży do osiągnięcia celów na lata 2020–2030, podczas gdy 61 proc. zakłada zerową emisję netto po roku 2040. Dla tych respondentów niepewność ekonomiczna i wysokie koszty wdrożenia będą prawdopodobnie kluczowymi barierami. Europejscy inwestorzy wiodą prym w uwzględnianiu kwestii ESG, do czego przyczyniają się zmieniające się przepisy UE, podczas gdy inwestorzy z Ameryki Północnej generalnie pozostają mniej skoncentrowani na tych kryteriach.
Rok ostrożności
Rok 2025 zapowiada się jako okres stabilizacji i ostrożności w kontekście niepewności politycznych i gospodarczych.
– Badanie intencji inwestycyjnych w 2025 r. wykazało jedynie niewielką niedostateczną alokację w nieruchomości na całym świecie. Biorąc pod uwagę, że portfele europejskich inwestorów są zasadniczo zrównoważone, jest to pozytywna zmiana w porównaniu z poprzednimi dwoma latami, kiedy efekt mianownika doprowadził do nadmiernej alokacji. Rok 2025 może być jednak dla wielu inwestorów rokiem przejściowym. Niepewność polityczna i gospodarcza na wielu rynkach skłania do ponownej kalibracji strategii i oceny długoterminowych implikacji zmieniającej się dynamiki rynku, przy jednoczesnym skupieniu się na taktycznej sprzedaży nieruchomości i szerszych portfeli aktywów. Niemniej jednak, przy dużym zainteresowaniu inwestorów sektorem mieszkaniowym i przemysłowo-logistycznym oraz w związku z pojawieniem się platform operacyjnych jako preferowanej drogi dostępu do Europy, nadchodzący rok stwarza atrakcyjne możliwości dla tych, którzy poszukują strategicznej ekspansji – wskazuje Iryna Pylypchuk, dyrektor ds. badań i informacji rynkowych INREV.
fot. Pexels/hngstrm