BYTOM Spółka Arche chce przejąć słynną Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu. Inwestor podpisał umowę przedwstępną dotyczącą kompleksu gruntów o łącznej powierzchni blisko 15 ha zlokalizowany przy ul. Kosynierów. Wartość nieruchomości oszacowano na 10 mln zł. Umowa ma zostać sfinalizowana do 19 lipca br. Na historycznym terenie mają powstać hotel, uczelnie oraz przestrzeń targowa i kulturalna.
Transakcja wywołała niemałe poruszenie w Bytomiu, bo historyczna elektrociepłownia na drugie życie czeka już od kilku lat. Obiekt zakończył działalność w 2011 r. i dwa lata później został wpisany do rejestru zabytków. Obecny właściciel, firma Rezonator, zakupiła EC Szombierki w 2016 r. z zamiarem przekształcenia jej w kompleks kulturalno-rozrywkowy. Planów nie udało się zrealizować i od tego czasu obiekt uległ degradacji. Jak stwierdził podczas spotkania z prezydentem Bytomia prezes Arche Władysław Grochowski, spółka od lat przyglądała się elektrociepłowni i w końcu przeszła do realizacji inwestycji. Projekt, oprócz funkcji hotelowej i gastronomicznej, ma pełnić funkcje edukacyjną i kulturalną, dlatego Arche będzie szukało wsparcia w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Jeden z największych i najstarszych obiektów w Bytomiu, EC Szombierki, rozpoczął działalność w 1920 r. Dzięki unikalnej architekturze zyskał nawet miano industrialnej katedry. Autorem projektu elektrociepłowni byli Emil i Georg Zillmannowie – twórcy zabytkowego osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach. Pod względem wielkości i pojemności porównywana jest nawet do elektrowni Battersea Power Station i Bankside Power Station w Wielkiej Brytanii.