Biurowce wracają w nowej odsłonie

Z danych Colliersa wynika, że w latach 2020–2025 z rynku wycofano ponad 0,5 mln mkw. powierzchni biurowej: ok. 387 tys. mkw. w Warszawie (37 budynków) i 154 tys. mkw. na rynkach regionalnych (22 budynki).

Najczęstsze powody to modernizacje, zmiana funkcji (np. na mieszkaniową lub akademiki), a także wyburzenia pod nowe, bardziej zrównoważone inwestycje.

– Bez gruntownej modernizacji starsze biurowce nie będą w stanie konkurować z nowoczesnymi projektami. Gdy dodamy do tego rosnące koszty utrzymania i wymogi ESG, trend transformacji będzie tylko zyskiwał na znaczeniu – komentuje Paweł Skałba, senior partner w Colliers.

Wśród przykładów są dawna Warta Tower (obecnie modernizowana jako V Tower), zrewitalizowany już Saski Crescent czy planowane do wyburzenia Ilmet, PZU Tower i Pekao Tower. Na warszawskim Służewcu dawne biurowce ustępują miejsca projektom mieszkaniowym, jak Modern Mokotów (Archicom) i Esy Floresy. Curtis Plaza może ustąpić miejsca akademikom i PRS-owi.

W skali kraju największe zmiany odnotowano we Wrocławiu, który odpowiada za 52 proc. powierzchni wycofanej poza Warszawą. Kolejne są Kraków (14 proc.), Trójmiasto (11 proc.) i Katowice (11 proc.). Od początku 2025 r. z rynków regionalnych wycofano 20,7 tys. mkw., m.in. Wratislavia Tower i Renaissance Business Centre we Wrocławiu oraz Citibank w Łodzi.

W samej Warszawie 37 proc. wycofań to zmiana funkcji, 27 proc. – wyburzenia, a 26 proc. – modernizacje. 10 proc. obiektów zostało sprzedanych lub przekształconych na własne potrzeby właścicieli.

Udostępnij artykuł
Napisane przez