Błękitny Wieżowiec First

WARSZAWA Brytyjska grupa finansowa First Property Group kupiła 32,1 proc. udziałów w warszawskim Błękitnym Wieżowcu od Pekao za 40,1 mln zł (7,2 mln funtów). Udziały te odpowiadają 7 171 mkw. powierzchni w 120-metrowym niebotyku, który oferuje 17,9 tys. mkw. powierzchni najmu. Bank próbował je sprzedać od 2013 r. Wtedy cena wywoławcza wynosiła 78,5 mln zł brutto. Dzięki temu zakupowi First Property Group ma już 80,3 proc. udziałów w budynku. Brytyjczycy zapłacili na razie Pekao 6 mln zł, a resztę mają spłacić w sześciu rocznych ratach do 2028 r. Jednocześnie bank zostawił sobie najem 2,012 mkw. w budynku. Za 1 mkw. płacić ma 55 zł miesięcznie co rocznie daje kwotę 1,33 mln zł.

– Nasza pierwsza inwestycja w ten biurowiec miała miejsce w 2008 r. i przez lata stanowiła ona istotny wkład w nasze zyski. Spodziewam się, że będzie to kontynuowane. Jest to ikoniczny budynek w Warszawie, centralnie położony, naprzeciwko ratusza, nad stacją metra i na skrzyżowaniu głównych tras autobusowych i tramwajowych. Przed nami zakrojony na szeroką skalę program renowacji i wynajmu, ale przewiduję, że powinien on przebiegać pomyślnie – zakłada Ben Habib, CEO First Property Group.

Zanim Brytyjczycy kupili udziały w budynku od Pekao, w 2013 r. zakupili 19,7 proc. udziałów od PKO Banku Polskiego za 5,23 mln euro. Wcześniej firma posiadała 28,5 proc. udziałów w gmachu. W nieruchomości partycypują jeszcze: Gmina Wyznaniowa Żydowska i stołeczny ratusz. Niebotyk ma 28 pięter (ok. 120 metrów wyskości), jego powierzchnia całkowita wynosi zaś 37,7 tys. mkw. Budowa gmachu trwała kilkadziesiąt lat w wieloma przerwami. Pozwolenie na budowę wydano w 1965, a prace finalnie zakończyły się w 1991 r. Ostatnim wykonawcą było jugosłowiańskie konsorcjum Generalexport/Giposs, które zgodziło się na dokończenie prac za 40,5 mln dolarów. Wieżowiec stoi w miejscu Wielkiej Synagogi, która została zburzona podczas II wojny światowej przez okupantów.

 

fot. Adrian Grycuk/Wiki

Udostępnij artykuł
Napisane przez