Co z tym Mordorem?

Spowolnienie w nieruchomościach może być szansą dla wzrostu popularności warszawskiego Służewca, do którego przylgnął przydomek „Mordor”. Taki wniosek można było wysnuć po konferencji „Nowe wyzwania dla Służewca”, którą zorganizowało Stowarzyszenie Lepszy Służewiec.

Został na niej zaprezentowany m.in. raport „Spotlight: Służewiec 2023” przygotowany przez Savillsa. W skrócie: ewolucja Służewca wpływa na postrzeganie niegdyś monokulturowego zagłębia biurowego jako wielofunkcyjnego i coraz atrakcyjniejszego obszaru stolicy. 

Robią szkielet 

Jak podaje Savills, inwestycje strukturalne, o które od lat upominał się Służewiec, powoli zaczynają się materializować. Największym ukończonym projektem był wiadukt w ciągu ul. Postępu, który umożliwił bezkolizyjny i efektywny przejazd nad ul. Marynarską. Kolejnymi krokami milowymi dla rozwoju infrastruktury komunikacyjnej na Służewcu były inwestycje poczynione w północno-zachodniej części obszaru. Na usprawnienie ruchu kołowego duży wpływ miało przedłużenie ul. Woronicza do ul. Żwirki i Wigury wraz z nowym rondem, a przebicie ul. Suwak do Woronicza udrożniło ruch pomiędzy Mokotowem a Ochotą.

– Zaniedbany teren zielony przy skrzyżowaniu ulic Marynarskiej i Wołoskiej zamienił się w popularny wśród mieszkańców i pracowników biur skwer. W ramach inwestycji parku linearnego, która ma zapewnione finansowanie i czeka jedynie na pozwolenie na budowę, powstaną: odcinek zlokalizowany wzdłuż torów PKP, dwa odcinki zlokalizowane na dawnych bocznicach kolejowych, a także fragment od wspomnianego skweru wzdłuż ul. Wołoskiej. Park linearny umożliwi łatwiejszy i szybszy dostęp do innych części Służewca – zauważa Jakub Gładysz ze Stowarzyszenia Lepszy Służewiec. 

Z biur… 

Według autorów raportu całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na Służewcu przekraczają 1 mln mkw. i ulokowane są w 76 budynkach, w tym ponad 23,5 tys. mkw. powierzchni elastycznej w coworkach i biurach serwisowanych. Obserwowany w ostatnich latach spadek zainteresowania powierzchniami biurowymi w lokalizacjach pozacentralnych widoczny jest mocno na Służewcu, gdzie prawie jedna czwarta biur jest obecnie niewynajęta. Pustostany na tym terenie to blisko 230 tys. mkw., co sprawia, że zlokalizowane jest tam 30 proc. wszystkich wolnych powierzchni w całej Warszawie. Ale to może się zmienić. 

– W obliczu zmniejszającej się liczby pustostanów w centralnych częściach Warszawy Służewiec może w najbliższym czasie być jedyną alternatywą dla dużych najemców myślących o optymalizacji kosztów w ramach zmiany lokalizacji swojego biura – mówi Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych, reprezentacja wynajmującego, Savills.

Pierwszy nowoczesny na ówczesne czasy budynek biurowy na Służewcu powstał ponad 30 lat temu. Obecnie około połowy podaży to obiekty, które powstały przed 2010 r. Ich właściciele podejmują jednak działania, które mają na celu dostosowanie starszych nieruchomości do współczesnych wymagań ekologicznych i aktualnych potrzeb pracowników. 

…do…?

– Jedna z najstarszych dzielnic biznesowych jest nadal potrzebna miastu, a obecne w niej od lat firmy odnawiają swoje umowy najmu. W starszych budynkach dotąd wykorzystywanych na cele biurowe, które straciły na atrakcyjności w oczach potencjalnych najemców, zauważalny jest trend zmiany sposobu wykorzystania całych obiektów oraz konkretnych powierzchni z funkcji biurowej na usługową, m.in. gastronomiczną, medyczną, edukacyjną, ale również mieszkaniową. W przyszłości będziemy świadkami kolejnych zmian przeznaczenia nieruchomości w wyniku np. przebudowy lub wyburzenia i wybudowania nowego projektu lepiej pasującego do oczekiwań – mówi Wioleta Wojtczak, dyrektorka działu badań i analiz, Savills.

Od dawna nie samymi biurami Mordor żyje. Zgodnie z danymi firmy Hotel Professionals na terenie Służewca funkcjonuje pięć hoteli o łącznej liczbie ok. 920 pokoi. Wszystkie zostały otwarte po 2018 r. Na Służewcu rozwija się również rynek mieszkaniowy, w tym najem instytucjonalny. Zgodnie z danymi Rednet Property Group deweloperzy mieszkaniowi przygotowują obecnie 13 nowych projektów, a eksperci Savillsa wskazują, że na Służewcu zlokalizowanych jest ponad 1,4 tys. mieszkań oferowanych w formule najmu instytucjonalnego, co stanowi ponad 25 proc. dostępnych w Warszawie zasobów sektora PRS. Dodatkowy potencjał do rozwoju tego sektora oferują starsze biurowce, które mogłyby zostać zaadaptowane do jego potrzeb – podpowiadają autorzy raportu.

Patronem medialnym konferencji był „Property Insider”

Udostępnij artykuł
Napisane przez