Crestyl się Spravił

Crestyl, czeski deweloper oraz inwestor, sfinalizował przejęcie pozostałych 50 proc. udziałów w spółce Spravia od Cornerstone Partners, uzyskując tym samym pełną kontrolę nad polskim przedsiębiorstwem.

Transakcja umożliwi integrację Spravii z Grupą Crestyl, dzięki czemu bilans Crestylu wzrośnie z obecnych 850 mln euro do 1,3 mld euro. Możliwy będzie także szybszy rozwój firmy w Polsce i Czechach. O zamiarach Crestyla pisaliśmy od końca 2022 r.

Spravia prowadzi obecnie 53 projekty, z czego 16 jest w budowie. Łącznie z Crestylem portfolio obejmie 70 projektów w Europie Środkowej. Crestyl wraz z Cornerstone Partners kupili Budimex Nieruchomości w 2021 roku, a następnie zmienili nazwę na Spravia. Transakcja o wartości 1,51 mld zł była jedną z największych na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Transakcja sprzed dwóch lat była kamieniem milowym w rozwoju Crestylu i naszym pierwszym krokiem za granicą. Jednocześnie potrzebowaliśmy lokalnego partnera, który dobrze zna polski rynek. Uzgodniliśmy z Cornerstone Partners, że we właściwym czasie przejmiemy pełną kontrolę nad Spravią jako inwestor strategiczny. Teraz, gdy skonsolidowaliśmy własność, skupimy się na współdziałaniu, które przyniesie korzyści w obu krajach. Polska spółka jest kluczową w naszym biznesie – chcemy, aby dynamicznie się rozwijała i będziemy ją w tym wspierać – tłumaczy Omar Koleilat, współzałożyciel i dyrektor generalny Grupy Crestyl.

Spravia to jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. W latach 1999-2021 firma działała pod nazwą Budimex Nieruchomości. Do tej pory deweloper zrealizował 147 projektów, w ramach których powstało ponad 21,5 tys. lokali (ponad 1,2 mln mkw. PUM).

– Spravia ma długą historię, znana jest z jakości i terminowości. Crestyl zaś posiada know-how oraz wiedzę specjalistyczną w zakresie projektów wielofunkcyjnych. Wykorzystamy nasze doświadczenie w tym segmencie oraz wiedzę projektową i architektoniczną na polskim rynku nieruchomości, aby rozszerzyć zakres działalności również poza tradycyjne projekty mieszkaniowe – zapowiada Simon Johnson, dyrektor operacyjny Grupy Crestyl.

Udostępnij artykuł
Napisane przez