O ile rok 2024 był okresem wyczekiwania niemal na wszystkich rynkach – zarówno ze strony inwestorów, jak i deweloperów – o tyle 2025 rok będzie czasem stabilizacji, zwłaszcza na rynkach magazynowym i biurowym. O delikatnym ożywieniu możemy z kolei mówić w sektorze inwestycyjnym, co jest m.in. wynikiem obniżenia stóp procentowych przez EBC.
Można się spodziewać, że podobnie jak w 2024 r. aktywny w Polsce pozostanie kapitał z krajów CEE, a w polu zainteresowania inwestorów wciąż będą magazyny oraz biura.
Kluczowe sektory
Niższa podaż na rynku biurowym i magazynowym niż w 2023 – w 2024 r. oddano do użytku 122,8 tys. mkw. biur na rynkach regionalnych (w Warszawie odnotowano wzrost) i 1,9 mln mkw. w sektorze magazynowym (do końca III kw. 2024 r.) – sprzyja spadkowi wskaźnika pustostanów i absorbcji dostępnej powierzchni na obu rynkach. Stan ten utrzyma się prawdopodobnie także w 2025 r. Na obu rynkach widoczna będzie także stabilizacja czynszów. Zakładając, że popyt na magazyny będzie stabilny, deweloperzy mogą być nawet skłonni do negocjacji stawek najmu w starszych, dużych obiektach.
Znaczących zmian nie zobaczymy na rynku handlowym – deweloperzy wciąż będą skupiać się na budowie parków handlowych, także w mniejszych miastach. Kontynuowany będzie też dynamiczny rozwój gastronomii – w ramach food halli i projektów mixed-use, których będzie przybywać.
Powroty do biur
Wciąż gorący pozostanie temat pracy hybrydowej, powrotów pracowników do biur oraz aranżacji przestrzeni biurowych, które zwiększają efektywność i sprzyjają integracji pracowników. Według naszego ostatniego badania Hybrid & Beyond już 96 proc. firm deklaruje działanie w modelu hybrydowym (rok wcześniej było to 93 proc.). Rośnie jednak opór podczas zachęcania pracowników do powrotu do biura – wzrósł z 66 proc. w 2022 r. do aż 88 proc. w 2024 r. Szukanie skutecznych sposobów motywowania oraz weryfikacja efektywności hybrydowego modelu pracy w firmie będą ważnymi aspektami w strategii wielu organizacji.
Raportowanie ESG i dekarbonizacja
Od 2025 r. ponad 3 tys. firm w Polsce i 50 tys. w Europie zostanie objętych obowiązkiem raportowania ESG. Ten temat już dziś wywołuje wiele pytań i emocji. Jako firma doradcza wspieramy klientów w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, m.in. prowadząc proces dekarbonizacji nieruchomości czy zwiększając efektywność energetyczną. Dekarbonizacja pozostanie czołowym trendem w kolejnych latach.
Kierunek: biuro przyszłości
Jeśli chodzi o plany, w Colliers mamy ich mnóstwo. Kamieniem milowym w historii firmy będzie przeprowadzka do nowego biura w The Form, stworzonego w duchu Newffice, który łączy wysokiej jakości powierzchnię biurową, rozwiązania z zakresu ESG oraz technologie wspierające efektywność w hybrydowym modelu pracy. Ponadto nieustannie rozbudowujemy naszą ofertę usług, wykraczając poza sektor nieruchomości. Wiele wyzwań, przed którymi stają dziś przedsiębiorstwa, wymaga bowiem dostępu do rzetelnych danych, ułatwiających podjęcie decyzji, oraz łączenia wielu kompetencji i rozwiązań z rozmaitych obszarów, jak proptech, ESG, doradztwo transakcyjne czy wykonawstwo.
Monika Rajska-Wolińska, CEO Colliers w Europie Środkowo-Wschodniej