Komunikat GUS na temat budownictwa mieszkaniowego realizowanego w pierwszym kwartale 2024 r. wskazuje, że produkcja firm deweloperskich wciąż ma decydujący wpływ na liczbę nowych mieszkań i domów budowanych w Polsce.

Z danych GUS wynika, że w pierwszych trzech miesiącach roku lokali mieszkalnych oddanych do użytku było o 12 proc. mniej niż przed rokiem. Jednak firmy deweloperskie zrealizowały w tym okresie zaledwie o 4 proc. mniej lokali niż w 2023 r., podczas gdy inwestorzy indywidualni (przede wszystkim gospodarstwa domowe realizujące budowy na własne potrzeby) wybudowali aż o 22,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Warto zaznaczyć, że w obu tych grupach inwestorów (deweloperów i gospodarstw domowych) o słabszych wynikach kwartalnych zadecydowała wyraźnie niższa niż w poprzednich latach liczba mieszkań oddanych w styczniu.

Znacznie bardziej optymistycznie od liczby wybudowanych mieszkań prezentuje się w pierwszym kwartale tego roku liczba uzyskanych pozwoleń na realizację nowych inwestycji. Na 33 proc. więcej pozwoleń od stycznia do marca złożyły się większe wolumeny zarówno w grupie deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych. Jednak skala wzrostu liczby pozwoleń wydanych firmom deweloperskim jest wyraźnie większa niż w pozostałych grupach. W efekcie ponad 72 proc. pozwoleń na budowę wydanych w Polsce w ostatnich miesiącach to wnioski firm deweloperskich.

O optymizmie firm deweloperskich najdobitniej świadczy przede wszystkim liczba rozpoczętych budów. Statystyka mieszkań rozpoczętych w pierwszym kwartale bieżącego roku wskazuje na ożywienie we wszystkich kategoriach inwestorów (nawet mieszkań zakładowych jest o 100 proc. więcej niż przed rokiem, co oznacza, że rozpoczęto budowę dwóch takich lokali). Tu również zadecydowały wyniki firm deweloperskich, które rozpoczęły budowę o 79 proc. większej liczby mieszkań niż rok temu. 

Skala ożywienia po stronie deweloperów zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ rosnąca z miesiąca na miesiąc liczba rozpoczynanych budów realizowanych na sprzedaż lub wynajem (deweloperzy w terminologii GUS) jest porównywalna z poziomem odnotowanym w pierwszym kwartale 2021 roku, kiedy to deweloperzy rozpoczęli budowy ponad 166 tys. mieszkań.

 

Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku, Otodom Analytics

Udostępnij artykuł
Napisane przez