Deweloperzy przed wyborem. Wolumen czy marża?

Deweloperzy mieszkaniowi notowani na Catalyst mają za sobą rekordowy rok – twierdzi Dom Maklerski Navigator. Według raportu spółki ujęte w zestawieniu w 2021 r. sprzedały łącznie ponad 22,4 tys. lokali, czyli o 27,2 proc. więcej niż w 2020 r. i o 24,2 proc. więcej niż w 2019 r. Autorzy zwracają uwagę, że obserwowany w IV kwartale spadek dynamiki sprzedaży może być pochodną kurczącej się oferty. Według analityków spółki w przeważającej większości już od początku 2021 r. odpuszczały wyznaczone cele sprzedażowe w celu obrony marż. Dalsze wzrosty kosztów oraz niepewność w ich zakresie postawią deweloperów przed wyborem: wolumen albo marża.

Eksperci podkreślają, że istotny będzie również wzrost stóp procentowych w relacji do wzrostu realnych wynagrodzeń. Ich zdaniem wyższe raty kredytów będą wciąż do zaakceptowania dla sporej części kupujących, których dodatkowo wspomagać będą rosnące zarobki. Wsparcie dla wyników sprzedażowych będzie rozwój segmentu najmu instytucjonalnego (PRS), w którym chcą operować kolejne podmioty (np. Ronson). Uważamy, że ubytek popytu na skutek wzrostu stóp procentowych może być załatany przez dalszy PRS w Polsce.

Navigator przewiduje dalszy wzrost cen mieszkań w br., choć już nie tak dynamiczny jak w 2021 r. Wskazuje też na cztery główne trendy, których należy się spodziewać w kolejnych miesiącach, i będą to: wysoka baza porównawcza roku ubiegłego, niski poziom oferty i wysoki poziom zakontraktowania, asekuracyjne podnoszenie cen przez deweloperów spowodowane niepewnością dotyczącą kosztów oraz schłodzenie popytu kredytowego w wyniku podwyżek stóp procentowych.

Zestawieniem objęto spółki: Archicom, Atal, Develia, Dom Development, Echo Investment, i2 Development, Inpro, JHM Development, Lokum Deweloper, Marvipol, Robyg, Ronson Development i Victoria Dom.

Udostępnij artykuł
Napisane przez