Rok 2022 upłynie pod znakiem wielu wyzwań. Branża nieruchomości komercyjnych wciąż będzie się mierzyć z konstytuującą się nową rzeczywistością. Myślę, że w 2022 r. przyspieszy tempo powrotu pracowników do biur i co za tym idzie – nasilą się dyskusje o pracy hybrydowej i stacjonarnej. Właściciele wielu firm będą przekonywać pracowników do powrotu do biur. Dlatego coraz ważniejsze będą się stawały kwestie bezpieczeństwa zdrowotnego w budynkach. Jednocześnie część przedsiębiorstw będzie chciała zapewnić pracownikom biura w pobliżu miejsca ich zamieszkania, a to może wpłynąć na wzrost zainteresowania powierzchniami elastycznymi.
Niestety wszyscy mierzymy się z inflacją, dlatego kolejnym trendem, który zdominuje naszą branżę, będą rosnące koszty budowy i wykończenia biur. Myślę, że w 2022 r. będzie to jedno z większych wyzwań stojących przed deweloperami. Z drugiej strony są też i pozytywy. Do Polski wciąż napływają firmy, które chcą tu rozpoczynać bądź rozwijać swoją działalność. To m.in. one będą generować popyt na nowe biura. W długim okresie wpływ na rozwój rynku biurowego będą miały dwa czynniki: po pierwsze jeszcze bardziej przyspieszać będzie digitalizacja biurowców, po drugie coraz większe znaczenie będą miały kwestie związane z redukcją dwutlenku węgla i ochroną środowiska.
Ghelamco jest dobrze przygotowane na te wszystkie wyzwania. Mamy zabezpieczony atrakcyjny bank ziemi, który pozwala nam na długofalowe planowanie nowych projektów. W budowie mamy trzy projekty biurowe: w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zaskoczymy rynek uruchomieniem kolejnych przedsięwzięć.
Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju, Ghelamco Poland