EPP sprzedaje AFI udział w potencjale Towarowej

 Grupa inwestycyjna AFI Europe przejmie udziały przypisane w 2016 r. EPP w wielofunkcyjnym projekcie Towarowa 22 w Warszawie. Plany mówią o ok. 230 tys. mkw. powierzchni. Cenę ustalono na 127 mln euro. Zgodnie z umową AFI obejmie 70 proc. udziałów w części komercyjnej projektu w ciągu od czterech do sześciu miesięcy. Echu Investment pozostanie natomiast 30 proc. udziałów w projekcie, ale nie tylko.

Plan zakłada, że część terenu przeznaczona pod mieszkania stanie się własnością Echa Investment za 47 mln euro bez VAT. Echo ma być też deweloperem całej inwestycji. Transakcja czeka na zgodę urzędu antymonopolowego.

Towarowa 22 to teren inwestycyjny o powierzchni 6,5 ha zlokalizowany w centralnej części warszawskiej Woli, na którym projektowane były niegdyś wieżowce o wysokości 230 m. W 2016 r. EPP (70 proc.) i Echo Investment (30 proc.) zakupiły Towarową 22 od Griffin Real Estate za 120 mln euro.

 Griffin skupował tereny przy ul. Towarowej przez kilka lat. W 2013 r. kupił centrum handlowe Jupiter przy ul. Towarowej 22 (które właśnie opuścili najemcy) wraz z terenem o powierzchni 2,5 ha od hiszpańskiego Catalunya Banc za 32 mln euro. Wcześniej na tym terenie niebotyczne plany miała spółka Torca Polska. Następnie Griffin wylicytował kolejne nieruchomości przy ul. Miedzianej – 16 tys. mkw. (po cenie wywoławczej 60 mln zł) i 15 tys. mkw. (przy cenie wywoławczej 66,7 mln zł) w przetargach na nieruchomości Zakładów Graficznych „Dom Słowa Polskiego”. Griffin zainwestował również w zakup stołecznej działki o powierzchni 0,6 ha przy ul. Towarowej 20 wraz ze stacją paliw sieci Statoil. Nieopodal nieruchomość posiada spółka Srebrna. Zrobiło się o niej głośno m.in. ze względu na powiązania polityczne i budowy na działce przy ul. Srebrnej 16 ok. 138–190-metrowego wieżowca (w zależności od pomysłu).

W międzyczasie u zbiegu ul. Miedzianej 11 i ul. Pańskiej 97 czeska Penta zakupiła po Domu Słowa Polskiego parcele o łącznej powierzchni prawie 6,36 tys. mkw. wraz z dwoma starymi biurowcami typu Berlin i Lipsk. Cena wywoławcza całości wynosiła w 2015 r. 50 mln zł.

W 2021 r. Lincoln Property Company i grupa inwestycyjna Enern kupiły od Penty ten sam grunt za ok. 25 mln euro. Na parceli zaplanowano budynek, który zaoferuje łącznie blisko 31 tys. mkw. na dziewięciu kondygnacjach, w tym około 28,5 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 2,5 tys. mkw. powierzchni usługowo-handlowej. Start budowy zaplanowano na drugą połowę 2022 r., a oddanie do użytku ma nastąpić w pierwszej połowie 2024 r.

 

Udostępnij artykuł
Napisane przez