Badanie ankietowe przeprowadzone przez Oxford Economics dotyczące udzielania kredytów przez banki w strefie euro ujawniło, że apetyt na nie osiągnął punkt zwrotny w III kwartale br., po raz pierwszy od dwóch lat notując powszechny wzrost popytu. Wzrost był jednak nierównomierny, wyróżniały się szczególnie kredyty hipoteczne.
Banki eurozony zgłosiły silny wzrost netto popytu na kredyty mieszkaniowe, osiągający poziom 39 proc., co stanowi 9-letni rekord. Wynik ten przewyższył oczekiwania z poprzedniego kwartału. Instytucje finansowe przewidują też dalszy wzrost w IV kw., jednak dostępne dane nie odzwierciedlają jeszcze dokładnej skali tego ożywienia, a te z rzeczywistych przepływów kredytowych do sierpnia potwierdzają wzrost liczby kredytów hipotecznych, choć w umiarkowanym tempie. Mimo to widoczne są oznaki ożywienia na rynku nieruchomości – podkreśla Oxford Economics.
W przypadku kredytów konsumenckich oraz innych pożyczek dla gospodarstw domowych sytuacja była bardziej zróżnicowana. Banki zgłosiły umiarkowany wzrost popytu, ale jednocześnie doszło do dalszego zaostrzenia standardów kredytowych, które mogą się nasilić w IV kw. Z kolei pożyczki dla firm również wzrosły, ale w bardziej umiarkowanym tempie. Popyt netto firm wzrósł po raz pierwszy od dwóch lat, jednak poziom wzrostu był mniejszy, niż oczekiwano. Standardy kredytowe dla firm pozostały niezmienione, co stanowi pewien postęp po dwóch latach ciągłych zaostrzeń, choć tempo ożywienia w tym segmencie pozostaje wolniejsze w porównaniu z rynkiem nieruchomości.
Jak zauważa Oxford Economics, w sierpniu nastąpiło również odbicie w produkcji przemysłowej, która wzrosła o 1,8 proc. mies./mies., co było najwyższym wynikiem od prawie dwóch lat. Wzrost ten napędzany był głównie przez Niemcy, gdzie produkcja wzrosła o 3,3 proc. Mimo tego perspektywy dla przemysłu pozostają ostrożne.
fot. Pexels/mike-van-schoonderwalt