Francuzi kupili od Skandynawów

Francuski fundusz Corum X, zarządzany przez Corum Asset Management, przejął dwa krakowskie biurowce od Niam AB. Do portfela inwestora instytucjonalnego trafiły budynki Kapelanka 42A i Axis. Wartości transakcji nie ujawniono, ale redakcji „Property Insidera” udało się ustalić, że na koniec 2020 r. nieruchomości spółki Kapelanka 42A wyceniane były na nieco ponad 39 mln euro, a spółki Axis na prawie 58 mln euro.

Sprzedającym jest fundusz zarządzany przez szwedzkiego inwestora Niam, który przejął Kapelankę i Axis w 2015 r. w ramach największej transakcji portfelowej w regionie CEE. Szwedzi nabyli wówczas od Skanski także budynki A i B katowickiego kompleksu Silesia Business Park. Łącznie Niam przejął wtedy 63 tys. mkw. powierzchni za cenę 160 mln euro. Części A i B Silesii Niam sprzedał w ubiegłym roku filipińskiej grupie ISOC. Azjaci nabyli wówczas 24,7 tys. mkw. powierzchni biurowej i stali się jedynym właścicielem największego kompleksu biurowego w regionie Górnego Śląska. W Polsce Niam posiada jeszcze trzy projekty biurowe: Green2Day, Nowa Fabryczna i HighFive. Wszystkie zlokalizowane są na rynkach regionalnych: w Łodzi, Krakowie i we Wrocławiu.

Corum XL należący do Corum Asset Management w Polsce zadebiutował w 2018 r. Przejął od Metro Properties poznański obiekt Castoramy za 20,3 mln euro. Jest też właścicielem Międzynarodowego Centrum Usług Wspólnych DSV na warszawskim Mokotowie oraz budynku biurowego F2 Boutique Office przy ul. Mangalia 5 w Warszawie, który nabył od spółki Arkady Sobieskiego.

Udostępnij artykuł
Napisane przez