POLSKA W drugim kwartale tego roku rząd ma przyjąć nowelizację prawa bankowego zakładającą wsparcie dla kredytobiorców hipotecznych oczekujących na wpis bankowej hipoteki – poinformował Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD). Zdaniem związku nowe prawo nie wyeliminuje źródła problemu, jakim jest postępujący paraliż w sądach wieczystoksięgowych.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, by osoby posiłkujące się kredytem przy nabyciu nieruchomości otrzymywały zwrot kosztów, jakie poniosą w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki na rzecz banku, albo by koszty te zostały zaliczone na poczet ich bankowych należności.
– Szacunki Polskiego Związku Firm Deweloperskich pokazują, że w samym tylko 2020 r. konsumenci z tytułu opłat na ubezpieczenie pomostowe wydali łącznie 360 mln zł. Problem nie leży w samej konieczności ponoszenia kosztów z tytułu ubezpieczeń pomostowych, ale w czasie oczekiwania na uzyskanie wpisu w księdze wieczystej, który w dużych miastach sięga nawet kilkunastu miesięcy – komentuje Przemysław Dziąg, radca prawny PZFD.
Jako alternatywę proponuje w pierwszej kolejności zaktywizowanie prac nad zapowiadaną nowelizacją prawa o notariacie. Na jej mocy rejenci – jako przedstawiciele zawodów zaufania publicznego – mieliby być uprawnieni do dokonywania wpisów w księgach wieczystych. – Alternatywnym rozwiązaniem jest podniesienie opłat za dokonywanie wpisów w księgach wieczystych. Opłaty te mogłyby pokryć koszty zatrudnienia referendarzy na wolnych wakatach w sądach wieczystoksięgowych – wskazuje mecenas Dziąg. – Niewątpliwie rozwiązania problemu należy upatrywać przede wszystkim w zwiększeniu przepustowości działań w sądach wieczystoksięgowych, stąd też resort powinien w pierwszej kolejności kierować się tymi wskazaniami – dodaje przedstawiciel PZFD.