Rynek oczekuje spadku stóp procentowych – aktualne kwotowania IRS EURIBOR pięcioletnich to ok. 2,7 proc. [IRS to umowa wymiany stóp procentowych – przyp. red.] – co przy dostosowaniu cen za najlepsze aktywa spowoduje powrót zainteresowania Polską zachodnich i azjatyckich inwestorów w drugiej połowie 2024 r.
Obecnie na rynku największą aktywność wykazują fundusze z rejonu CEE, krajów bałtyckich oraz prywatni polscy inwestorzy (mniejsze aktywa). Przy założeniu, że taki scenariusz się sprawdzi, możemy się spodziewać stabilizacji yieldów i powrót kupujących z sektora core. Widać zainteresowanie obiektami core plus w sektorze logistycznym i biurowym oraz starszymi nieruchomościami w świetnych lokalizacjach, w bardzo atrakcyjnych cenach i z potencjałem wzrostu wartości dzięki aktywnemu asset managementowi (wzrost czynszów przy renegocjacjach umów, wdrożenie rozwiązań ESG, zapełnienie pustostanów).
Obserwujemy znaczące ograniczenie nowej podaży nieruchomości logistycznych oraz biur, szczególnie poza centrum miast, a także kontynuację zainteresowania formatami convenience w bliskim sąsiedztwie miejsca zamieszkania korzystających oraz parków handlowych. Deweloperzy w dalszym ciągu będą zainteresowani budową parków handlowych w dużych miastach, wykorzystując rozwój największych aglomeracji. Warto jednak zaznaczyć, że około 75 proc. obiektów handlowych w budowie znajduje się w średnich i małych miastach, co pokazuje, że tego typu ośrodki są obecnie w znacznej mierze na celowniku deweloperów i zapewne utrzyma się to w 2024 roku.
Krzysztof Cipiur, managing partner, head of capital markets, Knight Frank