Inwestycje w CEE dołują

CEE Całkowita wartość inwestycji w nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2023 r. spadła o 59 proc. r./r. do 2,2 mld euro – poinformował Avison Young. Największe spowolnienie odnotowano na Węgrzech (spadek o 82 proc., do 114 mln euro) i w Polsce, gdzie wartość transakcji zmalała o 72 proc., do 801 mln euro.

Najmniej spowolnienie odczuć miały Czechy (spadek o 38 proc., do 749 mln euro). W tym samym czasie Słowacja odnotowała spadek o 48 proc. (do 321 mln euro), a Rumunia – o 44 proc. (do 180 mln euro).

W pierwszej połowie br. rynek inwestycyjny w regionie zdominowały aktywa handlowe (35 proc.), a to za sprawą dwóch transakcji, które domknięto w tym czasie w Czechach. Najmniejszy udział transakcji w sektorze handlowym odnotowano w Rumunii, podczas gdy w Polsce wartość transakcji spadła do 175 mln euro, co jest najniższym wynikiem dla pierwszej połowy roku od 2010 r. W Polsce odnotowano za to najwięcej transakcji w sektorze magazynowym (436 mln euro), podczas gdy na Węgrzech i Słowacji aktywności inwestycyjnej w sektorze nie odnotowano w ogóle. Podobnie jak magazyny, biura odpowiadały za 28 proc. wszystkich transakcji w CEE w pierwszej połowie roku, ale największe z nich sfinalizowano w Bratysławie.

Zdaniem analityków kluczową kwestią dla inwestorów przy ocenie możliwości zakupu jest przyszły capex związany z ESG. Wymagana modernizacja starszych budynków jest czasami trudna do oszacowania w kontekście wysokich kosztów budowy. Ponieważ kupujący prawie zawsze zakładają wyższe nakłady niż sprzedający, różnica jest często nie do pogodzenia.

Eksperci Avison Young wskazują, że dostępna jest duża ilość kapitału oportunistycznego do zainwestowania, ale koszt takiego kapitału i zakładane zwroty często są dalekie od obecnych oczekiwań sprzedających, dlatego też na niektórych rynkach przewidują długoterminowy impas, nawet do 2024 r. Na rynkach, na których obecne ceny nieruchomości są dostosowywane do oczekiwań kupujących, wolumeny mogą ulec znacznej poprawie w drugiej połowie 2023 r.

 

fot. Pexels/daniel-berdal

Udostępnij artykuł
Napisane przez