Z mipimowskiego raportu Colliersa „Jak zachęty rządowe kształtują nieruchomości przemysłowe i biurowe w Europie Środkowo-Wschodniej” wynika, że zachęty inwestycyjne w regionie przyciągają głównie projekty badawczo-rozwojowe (R&D) oraz centra usług wspólnych (BSS), a wsparcie może wynosić nawet 70 proc. kosztów kwalifikowanych. W Polsce oferowane jest wsparcie do 50 proc., w tym zwolnienia z CIT na okres do 15 lat oraz do 9500 euro na każde stanowisko pracy w sektorze R&D.
Większość krajów koncentruje się na projektach przemysłowych i badawczo-rozwojowych, ale również projekty biurowe w miastach regionalnych i stolicach, jak Tallin, Ryga czy Zagrzeb, mogą korzystać z dotacji i ulg podatkowych, które mogą wynosić nawet 30 tys. euro na pracownika, jak ma to miejsce w Chorwacji.
– Zachęty są ważnym czynnikiem przy wyborze lokalizacji przez najemców. Wynajmujący często ignorują znaczenie zwolnień z podatku od nieruchomości, co jest błędem – podkreśla Jan Kamoji-Czapiński z Colliers.
W raporcie czytamy, że Polska oferuje wsparcie inwestycyjne w wysokości od 3 do 5 proc. kosztów inwestycji w sektorze przemysłowym, przy czym w mniej rozwiniętych regionach dostępne są wyższe dotacje, sięgające 15 proc. Polska również wspiera transformację ekologiczną, oferując do 35 proc. wsparcia w ramach programu TCTF. Na rynku biurowym inwestorzy mogą liczyć na wsparcie do 50 proc. kosztów, a także na dotacje w wysokości 1800 euro na każde nowo utworzone stanowisko pracy w usługach wspólnych. Dotacje na projekty badawczo-rozwojowe mogą wynieść do 9500 euro na stanowisko związane z działalnością R&D.
W innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej zachęty się różnią. Bułgaria oferuje głównie ulgi podatkowe, podczas gdy Chorwacja proponuje szerokie wsparcie w postaci dotacji na tworzenie miejsc pracy i inwestycje w zaawansowany technologicznie sprzęt. W Czechach dostępne są zwolnienia z CIT oraz dodatkowe dotacje na inwestycje w badania i rozwój, a w Estonii dotacje mogą wynosić do 2 mln euro na projekty R&D. Litwa oferuje wysoką intensywność pomocy, sięgającą nawet 60 proc., a Węgry negocjują dotacje gotówkowe oraz ulgi w CIT do 80 proc. Słowacja oferuje ograniczone dotacje na usługi wspólne.
Według Colliersa pomimo zmian regulacyjnych, takich jak globalny podatek minimalny, Europa Środkowo-Wschodnia pozostaje konkurencyjna dla inwestorów. W 2024 r. Polska odnotowała wzrost inwestycji o 138 proc., a prognozy na rok 2025 wskazują na dalszy wzrost gospodarczy, z przewidywaną stopą wzrostu PKB na poziomie 3,5 proc.
fot. Pexels/aurelijus