W dobie dynamicznie zmieniającej się sytuacji ekonomicznej deweloperzy stają przed wyzwaniem zabezpieczenia finansowania swoich projektów mieszkaniowych. Mimo że mieszkaniówka ma się względnie nieźle, to wyzwania rynkowe skłaniają deweloperów do poszukiwania alternatywnych źródeł finansowania oraz nawiązywania różnorodnych partnerstw inwestycyjnych. Sonda przeprowadzona przez serwis nieruchomości Dompress.pl ukazuje zróżnicowane podejście czołowych firm deweloperskich w Polsce.
Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Develii, mówi, że firma aktywnie rozwija współpracę w ramach spółek joint venture. – W Warszawie realizujemy dwie inwestycje mieszkaniowe wspólnie z Grupo Lar Polska. We Wrocławiu, wraz z funduszem CEE Student Housing Fund, budujemy nowoczesny dom studencki w formule PBSA – mówi Kaleta. Dodatkowo Develia planuje projekt w Gdyni z TFI Rockbridge, Derby Investments oraz grupą inwestorów indywidualnych, który zakłada budowę osiedla z 1,6 tys. mieszkań. Dzięki temu modelowi współpracy firma działa zarówno jako źródło kapitału, deweloper, jak i zarządca procesów inwestycyjnych. Ronson Development, reprezentowany przez Yarona Shamę, wiceprezesa i dyrektora finansowego, również poszukuje alternatywnych rozwiązań finansowania zakupu ziemi. –Jesteśmy otwarci na wszelkie transakcje partnerskie. Partnerstwa joint venture pozwalają dywersyfikować ryzyko i zasoby, co jest cenione przez deweloperów – mówi Shama.
Z kolei Atal, reprezentowany w badaniu przez Andrzeja Biedronkę-Tetlę, członka zarządu ds. finansowych, skupia się na organicznym rozwoju, opierając finansowanie na środkach własnych, emisji akcji oraz obligacji. – Nie angażujemy się w partnerstwa inwestycyjne, polegając na zaangażowaniu kapitałowym dominującego udziałowca, co pozwala nam na stabilny rozwój bez zewnętrznych zobowiązań – podkreśla Biedronka-Tetla. Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home, również zaznacza, że firma realizuje wszystkie inwestycje z własnych środków. – Dzięki temu nie mamy potrzeby finansowania zewnętrznego, co zapewnia nam płynność finansową nawet przy spadku sprzedaży. Nabywcy mieszkań mają pewność, że projekty są realizowane terminowo – zapewnia Żak.
W przypadku Eco Classic dyrektor ds. handlowych Zuzanna Należyta wskazuje na elastyczne podejście do pozyskiwania gruntów, które obecnie stanowi wyzwanie. Firma jest otwarta na różne rozwiązania, co ma pozwalać jej dostosować się do zmiennych warunków rynkowych. Małgorzata Ostrowska z JW Construction informuje, że firma stosuje mieszany model finansowania inwestycji, łącząc wsparcie bankowe z własnymi środkami. –To pozwala nam wprowadzać do sprzedaży gotowe mieszkania. Dodatkowo wdrażamy alternatywne rozwiązania dla naszych klientów, takie jak sprzedaż ratalna bez pośrednictwa banku – wyjaśnia Ostrowska.
Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław Joanna Chojecka mówi o solidnej pozycji gotówkowej Grupy Robyg. – Na koniec 2023 r. pozycja gotówkowa Grupy sięgnęła blisko 560 mln zł. To pozwala z optymizmem patrzeć na możliwości akwizycji nowych działek oraz obniżać koszty obsługi nowych finansowań – podkreśla Chojecka.
Alter Investment, pod kierownictwem prezesa zarządu Damiana Tomasika, finansuje się ze środków własnych oraz kapitału prywatnego o charakterze dłużnym. – Rozpoczęliśmy też nowe projekty w formule joint venture, które zamierzamy rozwijać w najbliższym czasie. Najważniejsze dla nas jest minimalizowanie ryzyka związanego z kapitałem zewnętrznym oraz terminowe regulowanie zobowiązań – przekonuje Tomasik.
fot. Pexels/wdnet