Kiedyś było 5 proc. pustostanów w biurach, teraz mamy tyle w magazynach

Za nami ciekawy rok na rynku nieruchomości. Było to pewnego rodzaju przygotowanie do powrotu do normalności. Oczywiście na rynek nadal oddziałują nastroje związane z pandemią, ale wydaje się, że w 2022 r. sytuacja będzie się stabilizować. W kolejnych miesiącach zaobserwujemy wzmocnienie trzech trendów: rozwój sektorów PRS i ESG oraz magazynów.

O rozwoju sektora PRS na rynku nieruchomości komercyjnych w 2022 roku będzie się mówiło jeszcze więcej. Za nami duże transakcje portfelowego zakupu mieszkań, jednak to dopiero początek. Równie istotnym elementem jest ESG, które nabiera znaczenia. Często jest to związane ze strategiami firm zakładającymi zeroemisyjność w określonym czasie. Przy takim celu wybór nieruchomości, która jest zrównoważona, ma kluczowe znaczenie. Dlatego już w najbliższym czasie certyfikaty staną się standardem. A firmy, gdy będą miały wybrać budynek, zdecydują się na ten, który pozwala im na realizację strategii z zakresu ESG.

Kolejny sektor, na który należy zwrócić uwagę to logistyka i magazyny. Zamykając trzeci kwartał 2021 r., mieliśmy w sumie 5 mln mkw. wynajętej powierzchni, czyli o niemal 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Rekordowo dużo też się buduje. Obecnie w budowie znajduje się 3,7 mln mkw. Spada przy tym liczba pustostanów, które w całej Polsce są na poziomie poniżej 5 proc. E-commerce pozostanie motorem napędowym dla branży, choć do głosu dojdą też m.in. automotive czy sektor produkcyjny.

Nasze działania w 2022 r. również będą się koncentrować na powyższych punktach. Sektor alternatywny, magazyny, ale przede wszystkim wsparcie naszch klientów i zmiany w samej organizacji, aby kontynuować rozwój w duchu ESG. Widzimy też rosnącą potrzebę digitalizacji usług, którą będziemy realizować.

Daniel Bienias, dyrektor zarządzający, CBRE

Udostępnij artykuł
Napisane przez