Klasy energetyczne nadchodzą

Od ponad 10 lat wspieramy polski rynek nieruchomości w procesie zielonej transformacji. W ostatnim czasie coraz szybciej i sprawniej powstają ramy prawne UE dotyczące efektywności energetycznej i dekarbonizacji budynków, sposobu wyznaczania świadectw charakterystyki energetycznej oraz raportowania z obszaru zrównoważonego rozwoju. Z pewnością w niedługiej perspektywie możemy się spodziewać wprowadzenia klas energetycznych budynków. W praktyce oznacza to, że wiele kwestii zostanie uporządkowanych, ale równocześnie pojawi się wymóg minimalnej efektywności energetycznej obiektów.

To pociągnie za sobą potrzebę remontów starszych budynków oraz rewitalizację całych fragmentów miast. Już teraz obserwujemy wśród naszych klientów coraz większe zainteresowanie certyfikacjami przeznaczonymi dla budynków po modernizacjach, które nie ustępują parametrami tym nowo wybudowanym.

Uczestnicy rynku nieruchomości są bardziej świadomi zmieniających się przepisów i rosnących standardów. Jasno wyznaczają swoje cele klimatyczne i nie boją się oficjalnych deklaracji w raportach ESG. Dojrzałe biznesowo firmy w aspekcie przeciwdziałania zmianom klimatu dostrzegają dla siebie zarówno zagrożenia, jak i szanse. Deweloperzy i właściciele nieruchomości powoli wdrażają strategie dekarbonizacji swoich inwestycji. Oceniam to zjawisko jako kiełkujący trend, który ma szansę tylko rosnąć w siłę w najbliższych latach. Z jednej strony jest to sposób na niższe koszty operacyjne, z drugiej recepta na utrzymanie wartości i konkurencyjności nieruchomości. W kontekście sztucznie utrzymywanego na ten moment, zaniżonego poziomu cen energii obniżenie kosztów eksploatacyjnych może się okazać palącym problemem dla wielu właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. 

Nowy rok to dla JWA jeszcze bliższa współpraca z klientami z sektora nieruchomości komercyjnych w przygotowaniu ich do zmian w ustawodawstwie oraz wsparcie w osiągnięciu neutralności węglowej. Niezwykle ważne w kontekście ESG jest zbieranie danych i zarządzanie nimi, budowa kompetencji i świadomość procesów wewnątrz firmy. Nasi klienci już obliczają swój operacyjny ślad węglowy i coraz częściej zwracają uwagę na ten wbudowany.

Globalny trend ESG to nie tylko zmiany dotyczące aktywów, ale też zmiana wyborów biznesowych, w tym nearshoring, czyli przeniesienie biznesu do krajów sąsiednich i tym samym skrócenie łańcucha dostaw. Meksyk jako sąsiad USA aktualnie przeżywa boom inwestycyjny, aktywnie działamy na tym rynku od 2023 r., doradzając z zakresu ESG oraz dekarbonizacji budynków i większych projektów urbanistycznych, współpracujemy tam z głównymi bankami i właścicielami nieruchomości.

 

Jerzy Wójcik, CEO i założyciel JWA

Udostępnij artykuł
Napisane przez