Kończy się era open space

Po pięciu latach od wybuchu pandemii COVID-19 rynek biurowy przechodzi znaczące zmiany. Eksperci z JLL przewidują, że do 2032 r. open space’y zajmą jedynie 30 proc. powierzchni biurowej, podczas gdy zamknięte strefy współpracy i mniejsze przestrzenie do skupienia wzrosną do 50 proc.

– Firmy latami odchodziły od systemu gabinetowego na rzecz otwartych powierzchni. Po latach jednak obserwujemy coraz większą potrzebę pracy z najbliższymi współpracownikami, ale za zamkniętymi drzwiami, i wygląda na to, że w perspektywie najbliższych lat ten trend jeszcze się umocni – mówi Jakub Zieliński, head of Workplace Strategy & Change Management, JLL.

Biura przekształcają się w centra współpracy i budowania relacji. Rośnie popularność small collaboration & focus spaces, co-working zones oraz knowledge sharing and learning spaces. – Z naszych obserwacji wynika, że przychodząc do biura okazjonalnie, pracownicy potrzebują zamkniętych przestrzeni nie tylko do pracy indywidualnej, ale przede wszystkim wspólnej, gdyż jednym z motywatorów przyjścia do biura jest właśnie spotkanie z własnym zespołem – dodaje Zieliński.

Praca hybrydowa stała się dominującym modelem, preferowanym przez 74 proc. firm z listy Fortune 100. Praca całkowicie zdalna spadła do 1 proc. – Przewidujemy, że organizacje pracujące projektowo lub w oparciu o dane, które muszą szybko reagować na zmiany, pozostaną przy pracy hybrydowej z 3–3,5 dniami pracy stacjonarnej w tygodniu, podczas gdy firmy funkcjonujące w oparciu o międzynarodową kooperację i wystandaryzowane procesy będą notowały obecność w biurze na poziomie od 0,5 do 2 dni w biurze – mówi Mateusz Polkowski, senior director, head of Research & Consultancy – Poland & CEE, JLL.

Eksperci przewidują też dalszy rozwój narzędzi do współpracy zdalnej, w tym zaawansowanych systemów wideokonferencyjnych z elementami VR i AR, które mają na celu zmniejszenie dystansu między pracownikami zdalnymi i stacjonarnymi. – Rok 2024, określany jako rok nowej normalności, przyniósł pełną integrację pracy zdalnej, hybrydowej i stacjonarnej, z naciskiem na zrównoważony rozwój oraz wykorzystanie zaawansowanej technologii AI – podsumowuje Jakub Zieliński.

Udostępnij artykuł
Napisane przez