Miliony na kołach

KIELCE Spółka Cromodora Wheels ma prawomocne pozwolenie na rozpoczęcie prac nad budową fabryki felg aluminiowych przy ul. Olszewskiego w Kielcach. Włoski inwestor na nowy obiekt wydać ma ponad 100 mln euro.

Prezydent miasta oficjalnie opatrzył decyzję klauzulą ostateczności, kończąc tym samym dyskusję nad zasadnością inwestycji. Poinformował też, że do urzędu miasta nie wpłynęło żadne odwołanie w sprawie, więc inwestor może rozpoczynać realizację projektu.

Projekt ma być realizowany na 10 ha, które Cromodora nabyła od PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Kielcach za 21 mln zł. Wydana decyzja obejmuje budowę hali produkcyjnej, budynku techniczno-usługowego, budynku socjalno-biurowego i budynku kontroli dostępu wraz z infrastrukturą techniczną. Inwestycja ma strategiczne znaczenie dla regionu, bo w zakładzie zatrudnionych ma być blisko 400 osób, a kolejne pół tysiąca miejsc pracy ma zostać utworzonych w przedsiębiorstwach kooperujących. W 2021 r. projekt został przez rząd uznany także za inwestycję „o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki” i otrzymać ma 67 mln zł dofinansowania z państwowej kasy. Środki popłyną z rządowego „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011–2030”. Dopłat z funduszu udzielono już między innymi Shell Polska i Toyota Motor Manufacturing Poland.

Decyzja o wydaniu pozwolenia na budowę fabryki zapadała w cieniu protestów ze strony ekologów. W sierpniu 2021 r. Fundacja Grand Agro z Nowego Dworu Mazowieckiego oprotestowała decyzję środowiskową. Ekolodzy wskazywali wówczas, że fabryki Cromodory we Włoszech i w Czechach miały problemy z przestrzeganiem norm środowiskowych. Fabryka w Kielcach jest trzecim obiektem Cromodory w Europie. Spółka ma składy zlokalizowane między Mediolanem a Weroną oraz w Ostrawie.

Udostępnij artykuł
Napisane przez