Pierwsze półrocze 2024 r. na rynku biurowym nikogo nie zaskoczyło – obserwujemy kontynuację trendów z 2023 r. Poziom czynszów najmu się ustabilizował. Za najem biura dalej płacimy mniej niż w dużych miastach państw Unii Europejskiej. Za najlepiej zlokalizowane moduły biurowe w Warszawie trzeba zapłacić miesięcznie nawet 30 euro za 1 mkw., czyli o 5 euro więcej niż 4 lata temu. Z drugiej strony możemy też wynająć wysokiej jakości biuro za 15 euro za 1 mkw. na Mokotowie, który staje się coraz bardziej atrakcyjny.
Rynek warszawski jest dużo bardziej stabilny od miast regionalnych pod kątem popytu – od kilku kwartałów pustostany to ok. 12 proc., w regionach sięgają one nawet 20 proc. Rynek najmu z kwartału na kwartał wraca do normalności sprzed pandemii. Duże organizacje chcą, aby ich pracownicy korzystali jak najczęściej z biura. Najemcy nie zadają sobie pytania, czy w ogóle potrzebują biura, tylko jak zaprojektować biuro w sposób najbardziej efektywny i atrakcyjny dla pracowników. Prognozujemy stabilną sytuację na rynku również w drugiej połowie 2024 r.
Największym wyzwaniem w dalszym ciągu jest ułożenie struktury transakcji najmu, aby najemca dostał wysokiej jakości fit-out, partycypując w kosztach jego wykonania w jak najmniejszym stopniu. Jednym z rozwiązań jest wydłużenie umowy najmu, stąd obserwujemy więcej umów z czasem najmu 7 i 10 lat. Widzimy, jak wysokie koszty fit-outu mają coraz większą znaczenie w całej transakcji najmu i jak ważne są dla najemców atrakcyjnie i funkcjonalnie zaprojektowane wnętrza. Naturalną odpowiedzią jest usługa Design & Build, którą świadczymy i rozwijamy od kilku miesięcy. Dzięki wewnętrznemu zespołowi architektów, inżynierów i wykonawców jesteśmy w stanie dostarczać powierzchnię pod klucz szybciej i taniej, co przekłada się istotnie na poprawę warunków najmu dla naszych klientów.
Deweloperzy z kolei nadal wstrzymują się z budową nowych projektów, widząc ograniczone możliwości ich sprzedaży i agresywne podejście kupujących. Kolejne kwartały raczej nie przyniosą większych zmian, ponieważ projekty mieszkaniowe obecnie są dużo bardziej rentowne niż biurowe.
Jakub Sarzyński, partner, Brookfield Partners