Najemcy mogą przebierać w regionach

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w miastach regionalnych” w trzecim kwartale br. popyt na biura w regionach wyniósł prawie 200 tys. mkw., natomiast powierzchnia będąca w budowie nie przekraczała 400 tys. mkw. Wysoki wskaźnik pustostanów w istniejących budynkach biurowych oznacza, że najemcy mają duży wybór dostępnych opcji.

Na koniec trzeciego kwartału br. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) przekroczyły 6,6 mln mkw. W okresie od stycznia do końca września deweloperzy dostarczyli łącznie prawie 236 tys. mkw. w 16 budynkach, z czego prawie 51 proc. (119 700 mkw.) trafiło na rynek w trzecim kwartale br. Wśród największych zrealizowanych inwestycji znalazły się takie biurowce, jak: Ocean Office Park B (Kraków, I kw.), Craft (Katowice, III kw.), Nowy Rynek E (Poznań, II kw.) czy Kreo (Kraków, III kw.). Do końca 2023 r. deweloperzy planują dostarczyć jeszcze blisko 150 tys. mkw., co oznacza, że nowa podaż w czwartym kwartale osiągnie najwyższy poziom w całym bieżącym roku.

Analitycy Newmark Polska podkreślają, że po raz pierwszy od ponad 10 lat powierzchnia biurowa w budowie spadła do poziomu poniżej 400 tys. mkw. Na koniec trzeciego kwartału w trakcie realizacji pozostawało ok. 380 tys. mkw. – to o ponad 17 proc. mniej niż w drugim kwartale br. i prawie 35 proc. mniej niż rok wcześniej. 

– Pomimo posiadania sporych banków ziemi wielu deweloperów często odracza decyzję o rozpoczęciu budowy do momentu podpisania znaczącej umowy przednajmu w planowanej inwestycji. Ponad milion dostępnych metrów biur w już istniejących budynkach też wpływa na ogólną aktywność deweloperów – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG, Newmark Polska.

Od drugiego kwartału 2022 roku wskaźnik pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych znajduje się w trendzie wzrostowym. – Na koniec trzeciego kwartału 2023 roku wyniósł on 17,3 proc., co oznacza wzrost o 0,5 p.p. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 2,1 p.p. w ujęciu rocznym. Na czterech rynkach stopa pustostanów wzrosła powyżej 15 proc., a tylko na jednym nie przekracza 10 proc. Na ośmiu głównych rynkach regionalnych najemcy mają do dyspozycji łącznie ponad 1,1 mln mkw. wolnej powierzchni biurowej, czyli najwięcej od początku prowadzenia statystyk – podlicza Newmark Polska.

Udostępnij artykuł
Napisane przez